Głębokie zaniepokojenie projektem ustawy, która może unieważnić uzgodnienia dotyczące Irlandii Północnej zawarte w umowie o warunkach brexitu wyraził premier Irlandii Michael Martin w rozmowie telefonicznej ze swoim brytyjskim odpowiednikiem Borisem Johnsonem.
- Premier Micheal Martin rozmawiał z premierem Johnsonem i jasno przedstawił swoje obawy dotyczące ostatnich wydarzeń w Londynie w sprawie brexitu, w tym naruszenia międzynarodowego traktatu, braku dwustronnych rozmów i poważnych konsekwencji dla Irlandii Północnej. Podkreślił, że rząd brytyjski powinien pilnie zaangażować się ponownie w negocjacje z Unią Europejską - oświadczył w środę rzecznik irlandzkiego rządu.
Wcześniej podczas konferencji prasowej Martin sam powiedział, że jego rząd jest "bardzo zaniepokojony" zamiarem nieprzestrzegania przez Wielką Brytanię porozumienia o wyjściu z Unii Europejskiej. Dodał, że "jednostronny" charakter brytyjskiego oświadczenia, bez jakiegokolwiek zwrócenia się do Dublina, ma "zdolność podważenia negocjacji (w sprawie przyszłych relacji z Wielkiej Brytanii z Unią Europejską)".
Z kolei w krótkiej rozmowie z brytyjską stacją Sky News, Martin oświadczył, że wskutek ustawy "zaufanie zostało podważone" i "wytworzone zostało napięcie". - W Europie jest wiele gniewu z tego powodu, a także przez sposób, w jaki do tego doszło. W Irlandii wyraźnie tak jest, na co wskazałem w rozmowie z Johnsonem - powiedział.
Kontrowersyjny projekt w Izbie Gmin
Brytyjski rząd przedstawił w środę w Izbie Gmin projekt ustawy o rynku wewnętrznym Zjednoczonego Królestwa, która - jak wyjaśnia - ma zapewnić jego integralność po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie.
Projekt budzi jednak duże kontrowersje, gdyż - jak twierdzą jego krytycy - ustawa w praktyce unieważni postanowienia protokołu dotyczącego Irlandii Północnej, który jest częścią zawartej w październiku zeszłego roku umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. W treści znajduje się bowiem zapis mówiący, że przepisy tej ustawy "mają być skuteczne niezależnie od ich niespójności lub niezgodności z prawem międzynarodowym lub innym prawem krajowym".
Źródło: PAP