Premier Holandii: Sankcje wobec Rosji nie działają. Możliwe kolejne


Holenderski premier Mark Rutte oświadczył w piątek, że sankcje wobec Rosji "nie działają", więc Unia Europejska powinna rozważyć sankcje dodatkowe.

Po cotygodniowym posiedzeniu holenderskiego rządu Rutte powiedział dziennikarzom, że obecność Moskwy na Ukrainie jest "skrajnie niepokojąca i narusza prawo międzynarodowe".

Dodatkowe sankcje wobec Rosji?

- Nie akceptujemy tego i nie należy wykluczać dodatkowych sankcji - dodał.

Odnosząc się do wypowiedzi premiera Ukrainy Arsenija Jaceniuka, który oświadczył w piątek, że jego kraj wznawia dążenia do członkostwa w NATO, premier Holandii powiedział: - Wejście (Ukrainy) do Sojuszu Północnoatlantyckiego nie przyczyni się do rozwiązania problemu.

Na prośbę Ukrainy, w związku z eskalacją konfliktu na wschodzie kraju, odbyło się w piątek w Brukseli posiedzenie Komisji NATO-Ukraina na szczeblu ambasadorów.

Szef NATO: Sojusz otwarty dla Ukrainy

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen oświadczył, że jeśli Ukraina zechce i spełni kryteria, to może zostać członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego.

- Chociaż Moskwa temu zaprzecza, jest jasne, że rosyjscy żołnierze i sprzęt nielegalnie przekroczyli granice wschodniej i południowo-wschodniej Ukrainy - mówił Rasmussen. Dodał, że to nie jest odosobniona akcja, ale część podejmowanych od miesięcy działań mających na celu destabilizację tego kraju.

Dodał, że szczyt Sojuszu w Walii za tydzień podejmie decyzje o rozszerzeniu współpracy z Ukrainą, a kraje NATO mają też zadeklarować, czy i w jakim stopniu dołożą się do funduszu powierniczego na modernizację ukraińskiej armii.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: adso//plw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości