Prawa człowieka w Chinach? "Bardzo ważne, bardzo ważne"


Czterema słowami odpowiedział prezydent Polski Bronisław Komorowski na pytanie o przestrzeganie praw człowieka w Chinach: - Bardzo ważne, bardzo ważne - powiedział prezydent Polski, który spotkał się we wtorek w Pekinie z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Hu Jintao. Szefowie państw podpisali wspólne oświadczenie o strategicznym partnerstwie między obu krajami.

- Wierzę, że obecna wizyta znacznie przyczyni się do współpracy w różnych dziedzinach między naszymi państwami, i podniesie stosunki dwustronne na nowy poziom - powiedział Hu witając polską delegację.

Jest to moja pierwsza wizyta w Chinach. Chcę powiedzieć, że zgodnie z chińskim powiedzeniem, iż "lepiej raz zobaczyć niż sto razy usłyszeć", widzę Chiny jako kraj ogromnego rozwoju Bronisław Komorowski

"Jesteśmy postrzegani jako ważny kraj Unii Europejskiej"

Po podpisaniu wspólnego oświadczenia Komorowski mówił dziennikarzom, że Polska dołączyła do grona siedmiu krajów UE, które mają z Chinami stosunki o randze strategicznego partnerstwa. - To jest istotne o tyle, że jesteśmy postrzegani jako ważny kraj Unii Europejskiej, który ma także swoje szczególne relacje z Chinami - wskazał Komorowski. Dopytywany, na czym dokładnie strategiczne partnerstwo ma polegać odparł, że partnerstwo to oparte jest "dokładnie na tym samym, co partnerstwo strategiczne między Niemcami a Chinami, Francją a Chinami i innymi krajami UE".

- To jest termin używany przez stronę chińską na określenie podniesienia na wyższy poziom zarówno kontaktów politycznych, jak i we wszystkich obszarach relacji międzypaństwowych - dodał. Według prezydenta podpisane porozumienie jest "o tyle istotne, o ile zdołamy je wypełnić konkretną treścią".

oba kraje "wznoszą się ponad różnice w systemach społecznych i ideologicznych, szanują i wspierają obraną przez drugą stronę drogę rozwoju, politykę wewnętrzną i zewnętrzną zgodną z uwarunkowaniami państw oraz wysiłki drugiej strony na rzecz ochrony suwerenności i niepodzielności terytorialnej" oświadczenie chińsko-polskie

Komorowski i Hu rozmawiali również o sytuacji w Korei Północnej po śmierci przywódcy tego kraju Kim Dzong Ila. - Chiny podkreślają swoje szczególne związki z Koreą Północną i wyrażają przekonanie, że wszystkie sprawy będą przebiegały tam w odpowiednim kierunku - powiedział prezydent RP.

Poszanowanie zasad

Na pytanie o przestrzeganie praw człowieka w Chinach, Komorowski odpowiedział jedynie: - Bardzo ważne, bardzo ważne. Wśród 11 punktów oświadczenia o strategicznym partnerstwie nie ma bezpośredniego odniesienia do kwestii praw człowieka. Strony opowiedziały się za - jak to ujęto - poszanowaniem celów i zasad Karty Narodów Zjednoczonych, ochroną autorytetu i roli ONZ.

W dokumencie napisano m.in., że oba kraje "wznoszą się ponad różnice w systemach społecznych i ideologicznych, szanują i wspierają obraną przez drugą stronę drogę rozwoju, politykę wewnętrzną i zewnętrzną zgodną z uwarunkowaniami państw oraz wysiłki drugiej strony na rzecz ochrony suwerenności i niepodzielności terytorialnej".

Wizyta prezydenta jest pierwszą od 14 lat wizytą szefa państwa polskiego w Państwie Środka.

CZYTAJ WIĘCEJ O UMOWIE GOSPODARCZEJ PODPISANEJ W CHINACH

Źródło: PAP