Pięć kilkusetlenich statków odnaleźli archeolodzy na dnie Morza Tyrreńskiego niedaleko Neapolu, u brzegów maleńkiej wysepki Ventotene. Odkrycia dokonali włoscy i amerykańscy nurkowie, prowadzący poszukiwania na zlecenie włoskiego Zarządu Dóbr Archeologicznych.
W statkach znajduje się nienaruszony ładunek. Jednostki przewoziły m.in. amfory i inne naczynia. Ich datowanie określono między I wiekiem przed naszą erą a IV naszej ery.
Odkryliśmy na dnie morza wokół Ventotene prawdziwe podmorskie muzeum, które otwiera przed naukowcami ogromne możliwości prowadzenia badań. Annalisa Zarattini, Zarząd Dóbr Archeologicznych
- Ten ładunek dostarczy nam nowych danych, nieocenionych z punktu widzenia archeologii podmorskiej - powiedziała przedstawicielka Zarządu Annalisa Zarattini.
Niezwykłe odkrycie
- Odkryliśmy na dnie morza wokół Ventotene prawdziwe podmorskie muzeum, które otwiera przed naukowcami ogromne możliwości prowadzenia badań - dodała.
Odkrycie jest ukoronowaniem długotrwałych badań podmorskich prowadzonych do sierpnia 2008 roku przez Włochów z udziałem trzech ekip nurków-archeologów ze Stanów Zjednoczonych.
Czekają na wyłowienie
Wszystkie pięć statków spoczywa na głębokości 100 metrów, a ich drewniane kadłuby i zawartość ich ładowni dobrze zakonserwowały się w piasku na dnie morza.
Najstarszy pochodzi z I wieku przed naszą erą. Ma 18 metrów długości, a jego ładunek składa się z glinianych amfor z terenu Italii. Największy ładunek przewoził statek, który ma 15 metrów długości i pięć szerokości, a w jego wnętrzu znajdują się setki nienaruszonych amfor pochodzących z regionu Andaluzji, w Hiszpanii.
W pozostałych statkach znaleziono fragmenty szkła, ołowiane cylindry i amfory afrykańskiego pochodzenia.
Źródło: PAP, lex.pl
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu