Dwie, a nawet trzy osoby na jednej hulajnodze. Nagrania

Trzy osoby na jednej hulajnodze
Niebezpieczne zachowania użytkowników hulajnóg
Źródło: KPP w Piasecznie
Dwie, trzy osoby na jednej hulajnodze, jazda po drodze, gdy obok jest ścieżka dla rowerów, przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych, nadmierna prędkość czy jazda po alkoholu. Lista wykroczeń użytkowników jest długa. Zarejestrowali je policjanci z Piaseczna.

Policjanci piaseczyńskiej drogówki przeprowadzili działania pod hasłem "Nie przeHULAJ bezpieczeństwa" wymierzone w łamiących przepisy na hulajnogach, szczególnie tych elektrycznych.

"Zdają się wierzyć, że są nieśmiertelni"

Funkcjonariusze szczególną uwagę zwracali na młodych użytkowników hulajnóg, których zachowanie na drogach i chodnikach pozostawia wiele do życzenia.

- Jak pokazuje praktyka, wiele niebezpiecznych sytuacji nie wynika z braku wiedzy, a raczej z rażącej lekkomyślności i kompletnej ignorancji wobec obowiązujących przepisów. Młodzi użytkownicy hulajnóg zdają się wierzyć, że są nieśmiertelni, a przepisy ruchu drogowego jakby ich nie dotyczyły. Niestety wielu z nich traktuje hulajnogę elektryczną jak zabawkę, a jest to pojazd, który przy nieodpowiedzialnym użyciu może zabić – albo kierującego, albo przypadkowego przechodnia - oceniła rzeczniczka piaseczyńskiej policji podkomisarz Magdalena Gąsowska. 

Jak podała policjantka, najczęściej odnotowywanym wykroczeniem było poruszanie się na hulajnodze jednocześnie przez dwie osoby lub więcej. Jak przypomniała, hulajnoga jest pojazdem jednoosobowym, a przewożenie pasażera powoduje poważne ryzyko utraty panowania nad pojazdem, utrudnia hamowanie i zwiększa prawdopodobieństwo wypadku, szczególnie przy wyższych prędkościach i na nierównych nawierzchniach.

Na hulajnodze po alkoholu

- Kolejnym rażącym naruszeniem była jazda jezdnią w sytuacjach, gdy obok przebiegała wyznaczona droga dla rowerów. Zdarzały się też przypadki jazdy przez przejścia dla pieszych, co w przypadku hulajnóg jest zabronione i stwarza ogromne zagrożenie. W trakcie prowadzonych działań, policjanci ujawnili również dwóch kierujących pod wpływem alkoholu. Obaj mężczyźni zostali ukarani mandatami w wysokości po 2500 złotych - przekazała dalej policjantka. I zaznaczyła, że nie ma żadnej tolerancji dla takich zachowań. - Hulajnoga, choć niewielka i pozornie nieszkodliwa, w rękach osoby nietrzeźwej może być narzędziem tragedii - podkreśliła.

Funkcjonariusze nałożyli 10 mandatów. Ze wszystkimi osobami przeprowadzono rozmowy, przypominając przepisy. - Działania będą kontynuowane, bo zbyt wielu użytkowników hulajnóg traktuje przepisy jak sugestię, a nie obowiązek - zapowiedziała podkomisarz Gąsowska.

Policjantka przypomniała, że dopuszczalna prędkość z jaką można poruszać się na hulajnodze elektrycznej to 20 kilometrów na godzinę.

Czytaj także: