Świat

Powstał Koncern Kałasznikowa. Zakłady Iżmasz zmieniają nazwę

Świat


Rosyjska fabryka broni Iżmasz, która produkuje najsłynniejszy karabin na świecie - kałasznikow, będzie od teraz nosić nazwę Koncernu Kałasznikowa - podała firma we wtorkowym komunikacie. Wkrótce holding ma wchłonąć także kilka innych zakładów produkujących broń.

- Iżewskie Zakłady Budowy Maszyn (Iżmasz) na podstawie decyzji Roztechu (głównego udziałowca w firmie) zostały przemianowane na Koncern Kałasznikowa - napisano w oświadczeniu.

To kolejny krok w kierunku koncentracji holdingu, której orędownikiem jest wicepremier Dmitrij Rogozin, który nadzoruje przemysł zbrojeniowy w Rosji.

Iżmasz produkuje kałasznikowy od czasu, gdy najsłynniejszy karabin świata wszedł do seryjnej produkcji w 1949 roku.

W Koncern Kałasznikowa wejdą także Iżewskie Zakłady Mechaniczne, które produkują m.in. broń strzelecką, ale też elektronarzędzia czy części do samochodów.

Kałasznikow osobiście zezwolił na nazwę

Iżmasz produkuje ponad 70 typów broni, w tym broń maszynową, lotniczą, a także strzelecką i sportową. W lipcu firma wygrała przetarg wart 400 mln dolarów na produkcję przeciwpancernych pocisków Vikhr.

W lutym 93-letni Michail Kałasznikow osobiście autoryzował użycie jego nazwiska dla nowej firmy. Szef Iżmaszu, Konstantin Busygin, zaprzeczył wcześniej informacjom, jakoby twórca karabinu zażądał zapłaty za wykorzystanie jego nazwiska. - Kałasznikow jest prawdziwym patriotą. Kwestia pieniędzy nie była nawet poruszana - mówił wówczas.

Autor: /jk / Źródło: Ria Novosti, The Moscow Times

Pozostałe wiadomości