Portugalia. Zmiana przepisów dotyczących wjazdu. Tylko z ważnym testem

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP
Portugalia wprowadzi stan klęski żywiołowej
Portugalia wprowadzi stan klęski żywiołowej
Reuters
ReutersPortugalia wprowadzi stan klęski żywiołowej

Władze Portugalii informują, że od grudnia wjazd do kraju będzie możliwy wyłącznie po przedstawieniu negatywnego wyniku testu PCR lub antygenowego na koronawirusa. Komisja Europejska, w reakcji na doniesienia z Lizbony, przygląda się sytuacji w tym kraju. W komunikacie przesłanym w piątek mediom rząd Portugalii przekazał, że w najbliższym czasie "podejmie działania służące doprecyzowaniu" ogłoszonych przez premiera przepisów.

Premier Antonio Costa zapowiedział, że w związku z nasilającą się w kraju piątą falą koronawirusa jego rząd wprowadzi od 1 grudnia stan klęski żywiołowej. Do przylotu do Portugalii upoważnione będą tylko osoby z ważnym negatywnym wynikiem testu na obecność SARS-CoV-2. Jak dodał, złamanie tej zasady będzie się wiązało z karą dla linii lotniczych w wysokości 20 tysięcy euro za każdego pasażera bez ważnego testu.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Komisja Europejska analizuje portugalskie restrykcje covidowe

- W tej chwili nie mamy pełnej informacji o środkach, które są rozważane, czy też wprowadzane przez Portugalię. Przyglądamy się informacjom, które są dostępne i następnie będziemy w stanie przedstawić lepszą ocenę. Na razie wciąż to analizujemy - powiedział w piątek rzecznik Komisji Europejskiej ds. migracji Adalbert Jahnz.

- Co do zasady, jak jasno wynika z lektury odpowiedniego rozporządzenia Rady (...), jeśli ktoś jest zaszczepiony i pod warunkiem, że nie przybywa z ciemnoczerwonej strefy, to nie powinno się od niego wymagać testu. Jednakże nie możemy komentować żadnych konkretnych środków, dopóki ich nie ocenimy we właściwy sposób (...) - dodał.

Portugalia nie będzie honorowała certyfikatów covidowych

W komunikacie przesłanym w piątek mediom rząd przekazał, że w najbliższym czasie "podejmie działania służące doprecyzowaniu" ogłoszonych przez premiera przepisów, tak by wymóg posiadania negatywnego testu obowiązywał w portach lotniczych, ale też w portach morskich i na granicach lądowych.

Rząd wyjaśnił, że testy będą wymagane zarówno od przybywających do Portugalii turystów, jak i powracających do kraju obywateli portugalskich. Jak dodał, od 1 grudnia wymagane będą od podróżnych docierających do Portugalii ważne testy antygenowe lub testy PCR z negatywnym wynikiem. Muszą one zostać wykonane w okresie 48 godzin przed udaniem się w podróż.

Niezadowolenia z zapowiedzianych obostrzeń nie kryją portugalscy przedsiębiorcy z branży turystycznej i gastronomii. Jak argumentują, przepisy sprawią, że Portugalia jako pierwszy kraj Unii Europejskiej od 1 grudnia nie będzie honorowała na swoich granicach certyfikatów potwierdzających pełne zaszczepienie przeciw COVID-19 oraz zaświadczeń lekarskich o przebyciu tej choroby.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikimedia.org/(CC BY-SA 2.5) | Luca Galuzzi (Lucag)

Pozostałe wiadomości