TVN24 | Świat

Najwięcej zakażeń od lipca. Portugalia wprowadzi stan klęski żywiołowej

TVN24 | Świat

Autor:
ft
Źródło:
PAP
Portugalia wprowadzi stan klęski żywiołowej
Portugalia wprowadzi stan klęski żywiołowejReuters
wideo 2/6
ReutersPortugalia wprowadzi stan klęski żywiołowej

W Portugali wejdzie w życie stan klęski żywiołowej - zapowiedział w czwartek wieczorem premier tego kraju Antonio Costa. Ma to związek z nasilającą się epidemią COVID-19. W ramach nowych restrykcji, które wejdą w życie 1 grudnia, do przylotów do Portugalii upoważnione będą tylko osoby z ważnym negatywnym wynikiem testu na obecność SARS-CoV-2.

Szef portugalskiego rządu Antonio Costa wyjaśnił, że w związku z nadejściem piątej w tym kraju fali COVID-19 konieczne jest ograniczenie interakcji społecznych w okresie poprzedzającym okres bożonarodzeniowy, a także w pierwszych dniach stycznia 2022 roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Stan klęski żywiołowej w Portugalii

Costa zalecił, aby w okresie przedświątecznym spotykać się z innymi osobami w miejscach publicznych po wcześniejszym wykonaniu testów potwierdzających brak COVID-19.

Premier wezwał pracodawców, aby w miarę możliwości od 1 grudnia kierowali załogę na pracę zdalną. Potwierdził też, że w pierwszym tygodniu 2022 roku telepraca będzie obowiązkowa w całym kraju, a szkoły będą zamknięte między 1 a 10 stycznia i przejdą na system zdalnego nauczania.

Koronawirus w PortugaliiRodrigo Cabrita / Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM/PAP

Do portugalskich restauracji, sal gimnastycznych oraz hoteli wpuszczane będą osoby tylko na podstawie paszportu COVID-19. Z kolei do wejścia na teren barów, dyskotek, stadionów, a także szpitali i domów seniora dopuszczone zostaną tylko osoby, które posiadają aktualny negatywny wynik testu na obecność SARS-CoV-2.

Każda osoba przylatująca do kraju będzie musiała posiadać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Premier sprecyzował, że złamanie tej zasady będzie się wiązało z karą dla linii lotniczych w wysokości 20 tysięcy euro za każdego pasażera, który przybył do Portugalii bez ważnego testu.

Koronawirus w Portugalii

Ostatniej doby w Portugalii wykryto największą od lipca liczbę nowych infekcji – 3150. Zmarło 15 osób chorych na COVID-19.

Autor:ft

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Rodrigo Cabrita / Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM/PAP