Kilkanaście lat przetrzymywali go jak niewolnika. Policja zatrzymała cztery osoby

policja portugalia lizbona - mimohe shutterstock_172992845
Portugalskie służby ratownicze
Źródło: Reuters Archive

Portugalska policja kryminalna zatrzymała cztery osoby, które przez 17 lat przetrzymywały mężczyznę jak niewolnika. Udało mu się uciec. "Żył w poniżających warunkach, śpiąc w furgonetce, pozbawiony podstawowych warunków do życia, zdrowia, higieny i żywienia" - przekazała policja

W oświadczeniu portugalska policja podała, że 54-letni mężczyzna przez 17 lat był przetrzymywany w niewolniczych warunkach, w tym czasie doznał przemocy fizycznej i psychicznej oraz był ofiarą wyzysku w pracy, był także "wynajmowany" osobom trzecim do prac rolniczych.

Mężczyzna, który ma trudności w uczeniu się, pozostawiony bez wsparcia rodziny, nie otrzymywał żadnego wynagrodzenia za swoją pracę, a każdy jego ruch był kontrolowany przez podejrzanych, którzy dysponowali dokumentami ofiary - podała policja.

"Żył w poniżających warunkach, śpiąc w furgonetce, pozbawiony podstawowych warunków do życia, zdrowia, higieny i pożywienia" - podkreśliła policja. "Oskarżeni nigdy nie udzielili mu pomocy medycznej, nawet gdy uległ poważnemu wypadkowi" - dodano.

Portugalska policja
Portugalska policja
Źródło: Pierre-Olivier / Shutterstock.com

Ofiara, która doznała trwałych obrażeń ograniczających jej mobilność, w końcu zdołała uciec i obecnie otrzymuje specjalistyczne wsparcie - poinformowała policja.

Zatrzymani, mężczyźni w wieku od 37 do 44 lat, staną przed sądem w związku z oskarżeniami o popełnienie przestępstw: niewolnictwa, handlu ludźmi i fałszerstwa.

Handel ludźmi i wyzysk w pracy w Portugalii

Agencja Reutera zwróciła uwagę, że w Portugalii nasilają się przypadki wyzysku pracowników i handlu ludźmi, szczególnie w sektorze rolnym. Odnotowano kilka przypadków ubogich migrantów, którzy utknęli w pułapce nieodpłatnej pracy w gospodarstwach rolnych.

W listopadzie ubiegłego roku setki policjantów dokonały nalotów na farmy w południowym regionie Alentejo, aresztując 28 osób podejrzanych o handel ludźmi i wyzysk w pracy.

W czerwcu 2022 roku Rada Europy podała, że władze portugalskie zidentyfikowały 1152 domniemane ofiary handlu ludźmi w latach 2016-2020. Rada Europy stwierdziła wówczas, że liczba dochodzeń, postępowań karnych i wyroków skazujących jest niska w porównaniu z liczbą zidentyfikowanych ofiar.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: