Poroszenko proponuje zawieszenie broni. Plan pokojowy jeszcze w tym tygodnu

Aktualizacja:

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zapowiedział w poniedziałek, że zaproponuje tymczasowe zawieszenie broni na wschodzie kraju jako element planu pokojowego.

Otwierając posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO), Poroszenko powiedział, że plan pokojowy zaproponuje jeszcze w tym tygodniu.

Poroszenko chce rozmawiać, ale będzie patrzył za plecy

- Zgodnie z decyzjami, które dziś podejmie RBNiO, zaproponowane zostanie zawieszenie broni jako początek prezydenckiego planu pokojowego - dodał.

Podkreślił, że zawieszenie broni byłoby ograniczone w czasie. - Angażowanie się w przewlekłe negocjacje byłoby teraz nieodpowiedzialne, bo nie są nam potrzebne rozmowy dla samych tylko rozmów - zaznaczył. Nie wyjaśnił jednak, jak długo zawieszenie broni miałoby trwać.

Poroszenko mówił, że władze chcą zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom wschodnich miast - Ługańska i Doniecka. - Możemy wspierać proces rozbrojenia i będziemy to robić. Następnie zapadnie decyzja dotycząca amnestii lub ochrony przed odpowiedzialnością karną wobec tych osób, które nie popełniły poważnych przestępstw - dodał.

Prezydent poinformował też, że strona ukraińska ma zamiar w drodze "zdecydowanych działań" przywrócić bezpieczeństwo na granicy z Rosją. Ocenił, że nieodpowiedzialne byłoby ogłoszenie rozejmu w momencie, gdy granica jest otwarta. Po zapewnieniu bezpieczeństwa granicy nastąpi zawieszenie broni i działania mające skłonić strony do zaakceptowania planu pokojowego - oświadczył Poroszenko,

Na koniec prezydent Ukrainy zapowiedział, że w tym tygodniu prześle do parlamentu projekt zmian w konstytucji zmierzających do decentralizacji władzy.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: asz//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: