Brak sankcji w zamian za brak krytyki Gruzji? Graham Watson, szef liberałów w Parlamencie Europejskim, stawia zarzut, że kraje bałtyckie i Polska przehandlowały swoje stanowisko. - Wydaje mi się, że doszło do handlu z krajami bałtyckimi i z Polską. W zamian za ich zgodę, by nie wprowadzać sankcji wobec Rosji, w deklaracji ze szczytu pominięto krytykę Gruzji - powiedział brytyjski polityk.
Parlament Europejski ma przyjąć w środę rezolucję, w której potępi Rosję za jej działania w Gruzji. Jednak niektóre frakcje tj. socjaliści, Zieloni i komuniści domagają się również krytyki gruzińskiego prezydenta Micheila Saakaszwilego.
Uważam, że wnioski ze szczytu przywódców są trochę niewyważone Uważam, że wnioski ze szczytu przywódców są trochę niewyważone
- Uważam, że wnioski ze szczytu przywódców są trochę niewyważone - powiedział Watson. Jak tłumaczył, przywódcy potępili działania wojskowe i nieproporcjonalną reakcję strony rosyjskiej, a zupełnie pominęli rolę Gruzji i prezydenta Saakaszwilego w konflikcie rosyjsko-gruzińskim.
Śledztwo ws. konfliktu
Zieloni apelują z kolei o wszczęcie śledztwa, które miałoby ustalić dokładny przebieg konfliktu. Daniel Cohn-Bendit, lider frakcji, powiedział, iż "jest jasne, że głównym winowajcą w konflikcie rosyjsko-gruzińskim jest Moskwa". Dodał, że Zieloni chcą, by w rezolucji Parlament Europejski "stanowczo skrytykował" atak sił gruzińskich na region Cchinwali 8 sierpnia. - Konfliktów na Kaukazie nie da się zakończyć za pomocą rozwiązań wojskowych - uważa Cohn-Bendit.
Do takiego stanowiska przychylają się komuniści i socjaliści. Ci drudzy w przygotowanej przez siebie rezolucji nawołują do "potępienia interwencji militarnej Gruzji w regionie Osetii Południowej w dniu 8 sierpnia oraz brutalnej i niewspółmiernej do tego ataku reakcji Rosji".
Przeciwko krytyce roli Gruzji w konflikcie jest największa, chadecka frakcja w PE oraz Unia na rzecz Europy Narodów, czyli grupy, gdzie zasiadają PO, PSL i PiS.
Potwierdzić integralność
Wątpliwości wśród eurodeputowanych nie ma co do zapisu potwierdzajacego "jednoznaczne poparcie dla integralności terytorialnej i suwerenności Gruzji" oraz jak najszybszego zaproponowania negocjacji w sprawie ułatwień wizowych między UE a Gruzją.
Źródło: TVN24, PAP