Polska i Niemcy - nowe otwarcie?

Aktualizacja:

Jesteśmy gotowi do otwarcia nowego rozdziału w stosunkach polsko-niemieckich - oświadczył w Berlinie Radosław Sikorski. Szef MSZ spotkał się dziś ze swoim niemieckim odpowiednikiem Frankiem-Walterem Steinmeierem.

- Nowy rząd, nowa koalicja w Polsce, to doskonała okazja do nowego rozdziału. Zamierzamy skorzystać z tej możliwości, bo polska dyplomacja, polski rząd, będzie rozmawiał z własnymi obywatelami, ale także z partnerami zagranicznymi w nowym stylu: otwarcia, odbudowy zaufania i szukania wspólnych rozwiązań - powiedział Sikorski podczas konferencji prasowej w Berlinie. Jego zdaniem, obecnie szanse na polubowne rozwiązywanie trudnych spraw polsko-niemieckich są dużo większe.

Z kolei zdaniem niemieckiego ministra, wizyta Sikorskiego w Berlinie ma znaczenie symboliczne. - Razem jesteśmy zainteresowani przywróceniem dobrych stosunków pomiędzy Niemcami a Polską - podkreślił. Dodał, że rozmowa była "dobra i pełna zaufania".

- Wspólnie oświadczyliśmy, że chcemy otworzyć nowy rozdział w naszych stosunkach. To nie będzie tylko symboliczny gest, musimy to udokumentować ścisłymi stosunkami, które chcemy prowadzić także na szczeblu ministrów spraw zagranicznych - mówił Steinmeier. Zapowiedział, że w przyszłości będzie więcej spotkań szefów MSZ Polski i Niemiec.

Gazociąg Północny Steinmeier powiedział też, że w trakcie rozmów były poruszane "tematy trudne", jak na przykład niemiecko-rosyjski projekt budowy Gazociągu Północnego. Zapewnił, że Niemcy chcą rozmawiać z polskim rządem i, że rozumie konieczność rozmów polsko-niemieckich w sprawie bezpieczeństwa energetycznego.

Z kolei Sikorski zapowiedział, że Polska swojego stanowiska w tej sprawie nie zmieniła, jednakże rozmowy w tej sprawie są konieczne.

Bartoszwski ważny Szef polskiego MSZ zaznaczył także, że opinia prof. Bartoszewskiego w sprawie stosunków polsko-niemieckich będzie dla niego bardzo ważna. - Daliśmy tym stosunkom, to co mamy najlepsze, patriotę polskiego, przyjaciela Niemiec, prof. Bartoszewskiego - zaznaczył.

Rozmowa szefów obu ministerstw spraw zagranicznych dotyczyła również m.in. stosunków dwustronnych w ramach Unii Europejskiej, NATO, sytuacji w Gruzji i na Ukrainie, oraz sprawy Centrum Przeciwko Wypędzeniom.

Źródło: PAP, tvn24.pl