Politico donosi, że kraje Unii Europejskiej przygotowują pakiet pomocy wojskowej o wartości co najmniej sześciu miliardów euro dla Ukrainy. Portal wskazuje, że wsparcie to będzie jednym z największych od początku rosyjskiej inwazji na ten kraj w 2022 roku.
Dwóch urzędników poinformowało, że kwota sześciu miliardów euro jest punktem wyjścia w rozmowach i może wzrosnąć do 10 miliardów lub więcej, gdy państwa członkowskie przeanalizują swoje zasoby finansowe i zbrojeniowe – poinformował Politico.
Portal przewiduje, że kwota zostanie oficjalnie ujawniona przed wizytą unijnych komisarzy w Kijowie, która jest zaplanowana na najbliższy poniedziałek, kiedy przypada trzecia rocznica ataku Rosji na Ukrainę na pełną skalę.
CZYTAJ RÓWNIEŻ – Von der Leyen: zwiększymy pracę, aby przyspieszyć akcesję Ukrainy do Unii Europejskiej
W dokumencie dotyczącym nowej inicjatywy pomocowej, który widziała redakcja Politico, podkreślono, że celem jest zaspokojenie najpilniejszych krótkoterminowych potrzeb Ukrainy. Wsparcie miałoby trafić tam jeszcze w tym roku.
Dodatkowa pomoc zostałaby sfinansowana ze składek krajów członkowskich proporcjonalnych do wielkości ich dochodu narodowego - a więc byłyby określane tak samo, jak obliczany jest wkład państw członkowskich do budżetu UE.
Pakiety dostaw lub wpłaty pieniędzy
Drugim, obok składek krajów członkowskich źródłem finansowania, mają być zyski generowane przez zamrożone rosyjskie aktywa. Odpowiednio zmniejszyłoby to "ogólny poziom wysiłku finansowego dla państw członkowskich".
Według szacunków w tym roku mogłoby to być prawie 900 mln euro. Kraje same miałyby decydować, na co przeznaczone zostanie ich wsparcie - dzięki temu uszanowany zostałby odrębny status niektórych krajów członkowskich (chodzi np. o kraje neutralne).
Wśród możliwych opcji wskazano: amunicję artyleryjską dużego kalibru, z minimalnym celem 1,5 mln pocisków, systemy obrony powietrznej, pociski (głębokie precyzyjne uderzenia), drony, wsparcie regeneracji brygad ("szkolenie i wyposażenie"), spełnienie tych trzech celów częściowo poprzez ukierunkowanie dalszego wsparcia na ukraiński przemysł obronny, w tym odpowiednie inicjatywy łączące przemysł obronny UE i Ukrainy.
Kraje mogłyby dostarczać gotowe pakiety dostaw do Ukrainy same lub też wpłacać pieniądze.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/24th Mechanized Brigade HANDOUT