Polacy zostaną dłużej w Czadzie?

 
Żołnierze PKW Czad w trakcie jednego z patroliPKW Czad

Szwecja, Polska, Irlandia, Holandia i Francja - te kraje deklarują gotowość pozostania w Czadzie dłużej niż tylko do 15 marca, kiedy wygasa mandat unijnej misji EUFOR chroniącej w Czadzie uchodźców z Darfuru - poinformowały w środę francuskie źródła wojskowe.

- Wielu ministrów zapowiedziało, że obecność w Czadzie będzie kontynuowana także pod flagą ONZ - powiedziały źródła po spotkaniu ministrów obrony państw Unii Europejskiej w Deauville. Wśród państw, które miałby dużej zostać w Afryce wymieniły też Polskę.

Polska jest już w Czadzie, więc byłoby czymś kompletnie absurdalnym, żebyśmy włożywszy tak duże pieniądze w przygotowanie naszej bazy w Iribie, wycofywali się z tej misji w marcu przyszłego roku. Bogdan Klich, wypowiedź z początku września

 
Dzieci pojawiają się wszędzie tam, gdzie żołnierze polskiego kontyngentu (PKW Czad) PKW Czad

Zrobimy, jak powiedzieliśmy?

Na początku września deklaracje dotyczące przyszłości polskiego kontyngentu składał szef MON Bogdan Klich. - W każdym wypadku, jeśli misja będzie kontynuowana, Polska będzie w niej uczestniczyć bez względu na to, czy będzie to misja w dalszym ciągu pod niebieską flagą ONZ, czy misja UE, bo takie rozwiązanie też jest możliwe, czy też będzie to misja koalicji chętnych pod przewodnictwem Francji - powiedział wtedy minister obrony narodowej. Zaznaczył, że "przedłużenie misji w ramach UE nie wchodzi w grę".

- Polska jest już w Czadzie, więc byłoby czymś kompletnie absurdalnym, żebyśmy włożywszy tak duże pieniądze w przygotowanie naszej bazy w Iribie, wycofywali się z tej misji w marcu przyszłego roku - dodał.

PKW Czad

Siły EUFOR w Czadzie liczą 3400 żołnierzy. Polacy stanowią drugi co do wielkości kontyngent po Francuzach - jest ich na Czarnym Lądzie 400. Mandat misji Unii Europejskiej kończy się 15 marca 2009 i wtedy ma nastąpić przekazanie obowiązków ONZ.

Głównym zadaniem żołnierzy z Polskiego Kontyngentu Wojskowego Czad jest ochrona uchodźców z ogarniętego wojną domową Darfuru. (CZYTAJ WIĘCEJ O EKSTREMALNYCH WARUNKACH, W JAKICH SŁUŻĄ POLACY)

Konflikt w Sudanie trwa już pięć lat i choć nikt nie zna dokładnych danych, pochłonął co najmniej 200 tysięcy ofiar. 2,5 miliona ludzi musiało opuścić swoje domy.

Nowa flaga, nowe pieniądze

Jeśli misję w Czadzie przejmie ONZ, zmienią się z korzyścią dla Polski zasady jej finansowania. W misjach UE większość kosztów pokrywają państwa wysyłające swoje kontyngenty. W misjach ONZ-owskich koszty zwracane są ze wspólnego budżetu Narodów Zjednoczonych. Dotyczy to także, bardzo wysokich w tym przypadku, kosztów logistycznych.

Źródło zdjęcia głównego: PKW Czad