Air Force One wylądował w Londynie. Bidenowie przylecieli do Wielkiej Brytanii na pogrzeb królowej

Aktualizacja:
Autor:
ads,momo/tr,rzw
Źródło:
Reuters, PAP

Prezydent USA Joe Biden i jego żona Jill Biden przybyli do Wielkiej Brytanii. Jak poinformowała agencja AFP, prezydencki samolot Air Force One wylądował w sobotę późnym wieczorem na lotnisku Stansted pod Londynem. W poniedziałek para prezydencka weźmie udział w pogrzebie królowej Elżbiety II, ale również w niedzielę ich plan jest napięty. W sumie, na poniedziałkową uroczystość, może przybyć nawet pół tysiąca polityków, dyplomatów i monarchów z całego świata.

W niedzielę Bidenowie oddadzą hołd zmarłej królowej w Westminster Hall w Pałacu Westminsterskim, gdzie wystawiona jest trumna z ciałem Elżbiety II. Następnie złożą wpis w księdze kondolencyjnej. W niedzielny wieczór wezmą udział w przyjęciu wyprawionym przez króla Karola III.

Na niedzielę było też zaplanowane spotkanie dwustronne Joe Bidena z premier Wielkiej Brytanii Liz Truss, ale zostało ono przełożone na środę i odbędzie się przy okazji posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

W poniedziałek pierwsza para USA weźmie udział w uroczystościach pogrzebowych i jeszcze tego samego dnia wróci do Stanów Zjednoczonych.

Joe Biden i jego żona Jill wsiadają na pokład Air Force One

Pogrzeb królowej Elżbiety

W pogrzebie królowej Elżbiety II w Londynie ma wziąć udział około 500 zagranicznych dygnitarzy, w tym około 100 przywódców i głów państw. Będzie to jedno z największych wydarzeń dyplomatycznych w historii.

Na pogrzebie monarchini pojawią się między innymi premier Kanady, premier Australii, Nowej Zelandii oraz premier Jamajki. Swój udział potwierdzili także prezydent Francji, Austrii, Niemiec, Finlandii, Włoch czy Węgier. W pogrzebie uczestniczyć będzie także Andrzej Duda wraz z małżonką.

W uroczystości wezmą udział również głowy państw z Indii, Bangladeszu, Litwy, Palestyny, Brazylii, Łotwy, Korei Południowej, Sri Lanki czy Belize. Na pogrzeb przylecą pary królewskie z Japonii, Holandii, Hiszpanii, Danii, Belgii, Szwecji i Norwegii.

Uroczystości pogrzebowe królowej Elżbiety rozpoczną się w poniedziałek 19 września w samo południe czasu polskiego. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w Opactwie Westminsterskim. Później trumna z ciałem królowej zostanie złożona w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze.

CZYTAJ WIĘCEJ O SZCZEGÓŁACH POGRZEBU

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ads,momo/tr,rzw

Źródło: Reuters, PAP

Pozostałe wiadomości