ISW o dziennikarskim śledztwie: NATO musi uwzględniać w swoich planach "wchłonięcie" Białorusi przez Rosję

Źródło:
PAP

Amerykański Instytut Badań nad Wojną odniósł się w swojej analizie do dziennikarskiego śledztwa, które ujawniło stworzony na Kremlu dokument zakładający "wchłonięcie" Białorusi przez Rosję. NATO powinno to poważnie uwzględniać w swoich planach - stwierdzili eksperci.

We wtorek zostały opublikowane wyniki śledztwa przeprowadzonego przez międzynarodową grupę dziennikarzy z wielu mediów - "Sueddeutsche Zeitung", WDR, NDR, Yahoo News, Delfi Eesti, Dossier Center, "Expressen", "Kyiv Independent", Białoruskiego Centrum Śledczego, VSquare i polskiego Frontstory.

Dotarli oni do tajnego dokumentu, który miał w 2021 roku powstać na Kremlu. Plan ten opisuje rosyjską strategię wchłonięcia Białorusi do 2030 roku. Opisuje plany dostosowania białoruskiego ustawodawstwa, przejęcia kontroli nad polityką zagraniczną, zwiększenia obecności wojskowej Rosji na Białorusi i wyparcia języka białoruskiego, a także przyspieszenie nadawania rosyjskiego obywatelstwa.

ISW: NATO musi to poważnie uwzględniać w swoich planach

Do dziennikarskiego śledztwa odnieśli się w środowej analizie eksperci z amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną.

"NATO powinno poważnie uwzględniać w swoich planach, że w przyszłości będzie mieć do czynienia z Białorusią w pełni kontrolowaną przez Rosję" - napisał amerykański think tank.

ISW zaznacza, że nie jest w stanie ocenić autentyczności dokumentu, jednak jego treść jest zgodna z ocenami ekspertów na temat długoplanowych planów Rosji wobec Białorusi. Ośrodek zaznacza też, że niezależnie od wyników wojny w Ukrainie, Putin będzie dążył do zapewnienia rosyjskiej kontroli nad Białorusią. Zachód i NATO muszą w związku z tym uwzględniać w swoich planach, że przyszły "krajobraz bezpieczeństwa" na wschodniej flance NATO zmieni się.

Będzie również zależał - czytamy - od wyników wojny w Ukrainie, przede wszystkim zdecydowania, z jakim Zachód, mający ograniczony wpływ na sytuację Białorusi, będzie wspierał Kijów w walce z Rosją i odzyskaniu okupowanych terytoriów.

ISW o przemówieniu Putina: prawdopodobnie tworzy warunki do długiej wojny

Analizując przemówienie Putina w orędziu do zgromadzenia federalnego, ISW ocenia, że Putin unikał konkretów na temat wojny i nie zdefiniował nowych celów czy działań, jak na przykład nowa fala mobilizacji, przekształcenie "operacji wojskowej" w wojnę, czy zmiany w sektorze zbrojeniowym.

"Nie wskazując celów pośrednich i nie przedstawiając wojny jako czegoś o znaczeniu egzystencjalnym dla ludności, Putin prawdopodobnie tworzy warunki do długiej wojny" - ocenił ISW.

Ogłoszenie zawieszenia udziału w traktacie New START o ograniczeniu zbrojeń strategicznych mogło służyć "przywróceniu do przestrzeni informacyjnej retoryki nuklearnej" po to, by odwrócić uwagę od braku treści w pozostałej części przemówienia.

Według ISW "Rosja używa retoryki nuklearnej w charakterze operacji informacyjnej po to, by zniechęcić Zachód i Ukrainę do zrekompensowania porażek na froncie". "ISW w dalszym ciągu ocenia, że Rosja nie zastosuje broni jądrowej na Ukrainie ani przeciwko NATO" - podkreślono.

Autorka/Autor:ads / prpb

Źródło: PAP