Pionierski przeszczep macicy. Są kontrowersje

Aktualizacja:
Pionierski przeszczep
Pionierski przeszczep
tvn24
Zabieg różnił się od wczęsniejszych przeszczepówtvn24

26-letnia Lindsey jest pierwszą Amerykanką, której przeszczepiono macicę. Zabieg ten różnił się od dokonanych już wcześniej przeszczepów w Szwecji. I choć daje on wielu kobietom nadzieję na macierzyństwo, to droga do jego upowszechnienia jest jeszcze bardzo daleka. Materiał programu "Polska i Świat".

Do tej pory takich udanych przeszczepów było zaledwie 9. Wszystkie przeprowadzili szwedzcy lekarze, wykorzystując do tego narządy pobrane od żywych dawczyń - najczęściej matek pacjentek.

Tym razem macicę po raz pierwszy pobrano od zmarłej kobiety.

- Macica była następnie chłodzona, transportowana i została wszczepiona biorczyni - tłumaczy dr Andreas Tzakis z klinki w Cleveland, gdzie dokonano zabiegu.

Podczas przeszczepu macicy nie łączy się z jajowodami, dlatego jedyną szansą dla Lindsey na zajście w ciążę będzie zapłodnienie metodą in vitro. W tym celu jeszcze przed przeszczepem pobrano od niej komórki jajowe i uzyskano z nich zarodki.

- Kiedy miałam 16 lat powiedziano mi, że nigdy nie będę mogła mieć dzieci. Od tego czasu modliłam się, żeby Bóg pozwolił mi doświadczyć cudu ciąży i narodzin. I oto jesteśmy na początku tej drogi - mówiła po zabiegu Lindsey, która będzie mogła podjąć pierwszą próbę zapłodnienia najwcześniej dopiero za rok, po rekonwalescencji.

Macica jest jedynym organem, którego nie przeszczepia się na stałe. Ciągłe podawanie pacjentkom leków, które zapobiegają odrzutowi, stanowiłoby dla ich organizmów zbyt duże obciążenie. Dlatego po urodzeniu jednego lub dwojga dzieci kobiety poddawane są histerektomii, czyli zabiegowi usunięcia macicy.

Pytania i kontrowersje

Pionierski przeszczep to nadzieja dla tysięcy kobiet, które nie mogą mieć dzieci. W trakcie dyskusji na ten temat nie brak jednak kontrowersji prawnych i etycznych.

- Pytanie, kto mógłby się poddawać takim przeszczepom macicy: czy byłyby to tylko kobiety, czy też np. osoby transseksualne? - zastanawia się Aneta Sieradzka, prawnik. - Pojawia się też ryzyko z komercjalizacją tych przeszczepów - dodaje.

Część ekspertów przekonuje też, że w wielu krajach taki przeszczep mógłby być nielegalny, bo z definicji nie ratuje życia ani zdrowia.

- Nasza ustawa transplantacyjna pozwala na przeprowadzanie polskim transplantologom przeszczepów innowacyjnych i takie się w Polsce wykonuje, jednak nie obejmują one przeszczepów dróg rodnych - zaznacza Sieradzka.

Do tej pory dzięki przeszczepom macicy na całym świecie urodziło się czworo zdrowych dzieci.

Autor: ts//tka / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Polska i Świat TVN24/Cleveland Clinic