Jest wyrok po trwającym kilka lat procesie. Sąd w Faribault uznał winnym byłego pielęgniarza, który doradzał w internecie potencjalnym samobójcom, jak odebrać sobie życie. Wcześniejszy werdykt uchylił Sąd Najwyższy w Minnesocie. Uznał go za niezgodny z konstytucją.
52-letni William Melchert-Dinkel, były pielęgniarz, został ponownie skazany za pomoc w popełnieniu samobójstwa 32-letniemu Anglikowi i za próbę doradzenia tego samego 18-letniej Kanadyjce. Swoje "porady" oferował w internecie, podając się za współczującą im pielęgniarkę.
Poprzedni wyrok w sprawie zapadł w 2011 roku. Mężczyznę skazano wówczas na 320 dni pozbawienia wolności i powracanie do więzienia po odbyciu kary w każdą kolejną rocznicę śmierci jego ofiary przez 10 lat.
Court Rules That Encouraging Suicide Is Legal: William Melchert-Dinkel (pictured), a former nurse in Minnesot... http://t.co/VDLz2QN1zS— NewsChomper.com (@Newschomper) marzec 20, 2014
Wyrok niekonstytucyjny
Jednak Sąd Najwyższy w Minnesocie uznał, że porady udzielane przez Melcherta-Dinkela "korzystały z ochrony, jaką gwarantuje wolność słowa" i wyrok częściowo uchylił jako niezgodny z konstytucją.
Wielu internautów nie kryło wtedy zdziwienia decyzją sądu. "Prawo mordercy do wolności słowa? Czy amerykański wymiar sprawiedliwości zgłupiał do reszty?" - pisał jeden z użytkowników.
A killer's right to free speech? Is the American justice system penny wise and pound foolish? http://t.co/X3ZNxfd29j #Melchert-Dinkel— Jon Hansen (@piblogger1) maj 22, 2014
Obrońcy: Nie ma dowodów
Według oskarżycieli, Melchert-Dinkel miał obsesję na punkcie samobójstw i sam wyszukiwał swoje ofiary w internecie. W trakcie procesu mężczyzna przyznał się do 20 rozmów online, w których namawiał swoich rozmówców do targnięcia się na życie.
Obrońcy mężczyzny próbowali przekonywać, że nie ma bezpośrednich dowodów wskazujących na jego winę.
Melchert-Dinkel miał w 2005 roku pomóc w popełnieniu samobójstwa 32-letniemu Markowi Drybrough'owi z Anglii. Oskarżono go również o próbę udzielenia takiej pomocy 18-letniej Nadii Kajouji z Kanady.
Sąd uznał go we wtorek winnym, dokładny wyrok mężczyzna usłyszy 15 października.
Autor: ts//plw / Źródło: bbc.co.uk
Źródło zdjęcia głównego: Twitter | Twitter