Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 11 lutego

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Węgier po aferze zrezygnowała z funkcji. Zatrzymano kierowcę, który śmiertelnie potrącił 10-latka i uciekł. Kolejny incydent z udziałem Jarosława Kaczyńskiego. Stany alarmowe na rzekach w wielu miejscach kraju. Ponad 40 procent respondentów sondażu pracowni United Surveys uważa, że wybory samorządowe wygra Koalicja Obywatelska. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 11 lutego.

1. Węgierska prezydent Katalin Novak podała się do dymisji

Prezydent Węgier Katalin Novak, która ułaskawiła byłego wicedyrektora domu dziecka w Bicske na północy kraju, skazanego na trzy lata i cztery miesiące za pomoc w tuszowaniu przestępstw pedofilskich swojego szefa, zrezygnowała ze stanowiska..

- Popełniłam błąd. Dziś jest ostatni dzień, w którym zwracam się do was jako głowa państwa – oświadczyła Novak w przemówieniu transmitowanym w państwowej telewizji.

Dyrektor domu dziecka, którego ofiarą w latach 2004-2016 padło co najmniej dziesięciu nieletnich, otrzymał wyrok ośmiu lat więzienia.

CZYTAJ WIĘCEJ: Prezydent Węgier rezygnuje z urzędu. "Popełniłam błąd"

2. Zatrzymany kierowca, który śmiertelnie potrącił 10-latka i uciekł

W piątek w nocy w Wawrowie w województwie lubuskim mężczyzna potrącił 10-latka, który miał jechać na ferie do Zakopanego. Dziecko zmarło w szpitalu, sprawca uciekł z miejsca zdarzenia. W sobotę po południu policja zatrzymała kierowcę podejrzewanego o spowodowanie tego wypadku. To 26-latek z Gorzowa Wielkopolskiego, miał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Przy zatrzymaniu znaleziono przy nim narkotyki. Zatrzymane zostały także dwie inne osoby - to 28-letni brat podejrzewanego oraz 24-letnia kobieta, którzy według ustaleń policji mieli utrudniać śledztwo.

Zatrzymanie podejrzewanego o śmiertelne potrącenie 10-letniego chłopca
Zatrzymanie podejrzewanego o śmiertelne potrącenie 10-letniego chłopcalubuska policja

CZYTAJ WIĘCEJ: "Dotrzymaliśmy słowa, dotarliśmy do osoby, która pozbawiła życia dziesięcioletniego chłopca"

3. Jarosław Kaczyński wyrwał transparent

Podczas obchodów miesięcznicy katastrofy smoleńskiej na placu Piłsudskiego doszło do incydentu z udziałem Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS zerwał transparent z napisem "Kłamstwo smoleńskie".

Zachowaniu polityka odpowiedziały okrzyki: "Dewastator, dewastator", "Kaczyński dewastator", "Kaczyński zerwał baner", "skandal". Padły też słowa "bandyta", "złodziej" i wulgaryzm.

Jarosława Kaczyńskiego zerwał transparent
Jarosława Kaczyńskiego zerwał transparentKontakt 24 / TVN24

CZYTAJ WIĘCEJ: Incydent podczas miesięcznicy smoleńskiej. Jarosław Kaczyński wyrwał transparent

4. Rzeki wylewają, stany alarmowe w wielu miejscach kraju. IMGW: tak nie było od dawna

W powiecie płockim, z uwagi na przybór Wisły, obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. Kulminacja fali wezbraniowej na Wiśle spodziewana jest od niedzieli wieczorem do poniedziałku w nocy. Niebezpiecznie jest również na Dolnym Śląsku. Od czwartku na terenie gminy Długołęka obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe.

Według danych podawanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w sobotę rano stan alarmowy został zanotowany na 11 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Wisły, 20 stacjach w dorzeczu Odry oraz na pięciu stacjach rzek Przymorza. Stan ostrzegawczy zarejestrowano w sumie na 138 stacjach, w tym na 60 w dorzeczu Wisły i 57 stacjach w dorzeczu Odry.

Jak podkreśla IMGW, "od wielu lat nie mieliśmy tak wypełnionych wodą koryt rzecznych".

Ostrzeżenia hydrologiczne IMGWtvnmeteo.pl za IMGW

5. Kto wygra wybory samorządowe? Sondaż

Pracownia United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski przeprowadziła sondaż, w którym zapytała: "Kto pana/pani zdaniem wygra najbliższe wybory samorządowe?". Najwięcej respondentów, ponad 40 procent, wskazało na zwycięstwo Koalicji Obywatelskiej. Według niemal dwukrotnie mniejszej liczby respondentów wybory samorządowe wygra Prawo i Sprawiedliwość. Trzecią Drogę typowało prawie 14 procent ankietowanych.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kto wygra wybory samorządowe? Ankietowani w sondażu wskazali zwycięzcę

Autorka/Autor:FC//mrz

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Fot. Czytelnik Dawid / gorzowianin.com

Tagi:
Raporty: