Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Ujawniane są szczegóły umowy koalicyjnej, zawartej między Koalicją Obywatelską, Trzecią Drogą i Lewicą. Z kolei w stanie Ohio wyborcy opowiedzieli się za legalizacją rekreacyjnej marihuany podczas przeprowadzonego referendum. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 9 listopada.
1. Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała w sprawie stóp procentowych
Rada Polityki Pieniężnej utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 procent - podał w komunikacie bank centralny. Ankietowani przed posiedzeniem analitycy spodziewali się obniżki stóp o 25 punktów bazowych.
Polska waluta silnie zareagowała na decyzję Rady Polityki Pieniężnej. "Po podaniu komunikatu złoty gwałtownie się umacnia" - podkreślił Bartłomiej Mętrak, analityk rynków finansowych XTB.
2. Co znajdzie się w umowie koalicyjnej?
"Gazeta Wyborcza" dotarła do szczegółów umowy koalicyjnej, zawartej między Koalicją Obywatelską, Trzecią Drogą i Lewicą. W dokumencie mają się znaleźć - według ustaleń dziennika - deklaracja dotycząca uruchomienia pieniędzy z KPO, zobowiązanie przeprowadzenia audytu finansów publicznych, przeprowadzenie zmian w szkolnictwie, telewizji publicznej i w służbach oraz powołanie komisji śledczej, która rozliczyłaby nadużycia władzy w ciągu ostatnich ośmiu lat.
"Gazeta Wyborcza" pisze, że "nad zapisami pracował speczespół, w którym każda z partii miała reprezentanta". "Początkowo nie była jasna formuła dokumentu. W Trzeciej Drodze uważali, że zapisy powinny być maksymalnie szczegółowe, KO i Lewica przekonywały, by umowa była minimum programowym" - napisano.
3. Tony niebezpiecznych odpadów pod ziemią
W kopalni "Piast" w Bieruniu (woj. śląskie) w co najmniej w dwóch miejscach są składowane niebezpieczne substancje, przeterminowane środki chemiczne oraz odpady komunalne. Śmieci są magazynowane w wyrobiskach na obrzeżach kopalni, gdzie dostęp ma ograniczona grupa górników.
Mimo że ukryte w kopalni wysypiska śmieci zlokalizowano kilkaset metrów pod ziemią, stanowią ogromne zagrożenie na powierzchni. Kopalnia jest cały czas odwadniana. Substancje po rozszczelnieniu się pojemników spływają do kanału odwadniającego, skąd są pompowane na powierzchnię, i tak finalnie wpływają do Wisły oraz mają wpływ na zanieczyszczenie wód podziemnych i naziemnych.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Tony niebezpiecznych odpadów pod ziemią. Dyrekcja kopalni twierdzi, że o niczym nie wie
4. Czarnek zmienił listę punktowanych czasopism
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek na początku listopada po raz kolejny wprowadził zmiany na liście czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji naukowych.
Największe zdziwienie wśród naukowców i naukowczyń wzbudził fakt, że czasopismo "Pedagogika Katolicka" znalazło się w tej samej grupie co "Nature", "Science" czy tytuły Uniwersytetu Harvarda. Na liście ponadto pojawiły się między innymi: "Przegląd Mleczarski", "Zabytki na Mazowszu" oraz "Zeszyty Naukowe PIM MSWiA".
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Lista czasopism punktowanych znowu zmieniona. „Pedagogika Katolicka” z maksymalną liczbą punktów
5. Ohio opowiada się za legalizacją marihuany
Wyborcy z Ohio opowiedzieli się za legalizacją rekreacyjnej marihuany podczas przeprowadzonego referendum – podaje portal Politico. Zgodnie z jego wynikiem osoby powyżej 21. roku życia będą mogły legalnie posiadać do 2,5 uncji (ok. 70 gramów) narkotyku oraz uprawiać do 6 krzaków konopi indyjskich.
W przypadku gospodarstw domowych złożonych z większej liczby dorosłych możliwa będzie uprawa maksymalnie 12 roślin - zaznacza "The New York Times".
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Mieszkańcy zagłosowali w referendum za legalizacją marihuany. Będzie dostępna do użytku rekreacyjnego
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN