Pięć rzeczy, które warto wiedzieć 30 maja

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Departament Stanu wyraża "zaniepokojenie" przyjęciem przez polski rząd ustawy o powołaniu komisji do spraw badania wpływów rosyjskich. W Kosowie doszło do starcia serbskich demonstrantów z siłami misji pokojowej NATO. Z kolei Korea Północna zapowiada wystrzelenie swojego pierwszego wojskowego satelitę szpiegowskiego. Oto pięć rzeczy, które warto dziś wiedzieć.

1. Departament Stanu o "lex Tusk"

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział w poniedziałek, że podpisze ustawę o powołaniu komisji do spraw badania wpływów rosyjskich, tak zwane lex Tusk, a następnie skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego.

CZYTAJ WIĘCEJ: "LEX TUSK" Z PODPISEM PREZYDENTA

W nocy z poniedziałku na wtorek oświadczenie w tej sprawie wydał amerykański Departament Stanu. "Rząd Stanów Zjednoczonych jest zaniepokojony przyjęciem przez polski rząd nowych przepisów, które mogą zostać wykorzystane do ingerencji w wolne i uczciwe wybory w Polsce" - napisał w oświadczeniu rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller.

CZYTAJ WIĘCEJ: Niezwykle szerokie uprawnienia. Co kryje "lex Tusk"

2. Starcia serbskich demonstrantów z siłami misji pokojowej NATO

W miasteczku Zveczan kosowska policja, w której skład wchodzą głównie przedstawiciele ludności albańskiej, użyła gazu pieprzowego, próbując odeprzeć szturm demonstrantów na siedzibę lokalnych władz. Serbscy manifestanci zaatakowali wojskowych z KFOR gazem łzawiącym i granatami hukowymi, a także namalowali na pojazdach sił NATO litery "Z", czyli symbol rosyjskiej inwazji na Ukrainę - czytamy w depeszy agencji Reutera.

Jak dodano, w Leposaviciu Serbowie obrzucili jajkami samochód nowo wybranego burmistrza miasta. Amerykańscy żołnierze KFOR rozciągnęli wokół tamtejszego ratusza zaporę z drutu kolczastego, powstrzymując agresywny tłum przed wtargnięciem do budynku.

3. Zawieszony ruch towarowy na granicy z Białorusią

Od 1 czerwca ruch towarowy na granicy z Białorusią zostanie zawieszony dla ciężarówek, ciągników samochodowych, przyczep, w tym naczep, oraz zespołów pojazdów zarejestrowanych na terytorium Białorusi i Rosji - wynika z rozporządzenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Wcześniej w poniedziałek szef MSWiA zdecydował o wpisaniu na listę sankcyjną 365 przedstawicieli białoruskiego reżimu, a także 20 podmiotów i 16 przedsiębiorców powiązanych głównie z rosyjskim kapitałem. Kamiński swoją decyzję zapowiedział w piątek, gdy białoruski Sąd Najwyższy utrzymał w mocy wyrok skazujący działacza polskiej mniejszości Andrzeja Poczobuta na osiem lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zawiedzony ruch towarowy na granicy z Białorusią

4. Korea Północna zapowiada wystrzelenie satelity szpiegowskiego

Korea Północna wystrzeli w czerwcu swojego pierwszego wojskowego satelitę szpiegowskiego, który ma monitorować "niebezpieczne działania wojskowe Stanów Zjednoczonych" - podała północnokoreańska agencja prasowa KCNA.

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un już wcześniej zapowiadał rozmieszczenie sieci satelitów szpiegowskich, aby "zwiększyć możliwości wywiadowcze kraju".

5. Erdogan wygrywa wybory prezydenckie w Turcji

Recep Tayyip Erdogan wygrał wybory prezydenckie w Turcji. Według oficjalnych danych w niedzielnej drugiej turze wyborów prezydenckich Erdogan otrzymał 52,14 procent głosów, a jego rywal - kandydat większości tureckiej opozycji Kemal Kilicdaroglu - 47,86 procent.

Przewodniczący Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) zapewnił sobie najwyższe stanowisko w państwie po raz trzeci z rzędu. Jego kadencja potrwa pięć lat. Po raz pierwszy w historii Turcji prezydenta wybrano w niedzielę w drugiej turze wyborów.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości