Pięć rzeczy, które mogły was ominąć w długi weekend

Źródło:
PAP, TVN24
Donald Trump z zarzutami. Michał Sznajder o szczegółach
Donald Trump z zarzutami. Michał Sznajder o szczegółachTVN24
wideo 2/3
Donald Trump z zarzutami. Michał Sznajder o szczegółachTVN24

Komisja Europejska rozpoczyna procedurę naruszeniową wobec Polski. Donald Trump usłyszał zarzuty związane z umyślnym przetrzymywaniem tajnych dokumentów oraz utrudnianiem śledztwa. Z kolei we Francji Iga Świątek wygrała drugi raz z rzędu Roland Garros. Oto rzeczy, których warto wiedzieć po długim weekendzie.

1. Rząd znowelizował budżet

Rząd znowelizował budżet na 2023 rok. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy budżetowej oraz tak zwanej ustawy okołobudżetowej - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Deficyt, jak poinformowała minister finansów Magdalena Rzeczkowska, będzie wyższy od planowanego o 24 miliardy złotych. Wyższa też będzie inflacja zapisana w budżecie, wzrośnie o 2,2 pp do 12 procent.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wyższy deficyt i inflacja. Rząd znowelizował budżet

2. Komisja Europejska rozpoczęła procedurę naruszeniową w związku z "lex Tusk"

Komisja Europejska wysłała formalne zawiadomienie do Polski, tym samym rozpoczynając procedurę naruszeniową w sprawie tak zwanej ustawy lex Tusk.

ZOBACZ TAKŻE: Komisja Europejska reaguje na "lex Tusk"

Komisja Europejska twierdzi między innymi - jak czytamy w opublikowanym w czwartek komunikacie - że "nowe prawo nadmiernie ingeruje w proces demokratyczny", a "poprzez stwierdzenie, że dana osoba działała pod wpływem rosyjskim, można ograniczyć polityczne prawa osób wybranych w demokratycznych wyborach".

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Sondaż: komisja ds. rosyjskich wpływów ma przede wszystkim wyeliminować Donalda Tuska z życia publicznego

3. Liczne zarzuty dla Trumpa

Były prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump usłyszał 37 zarzutów związanych z umyślnym przetrzymywaniem tajnych dokumentów oraz utrudnianiem śledztwa - wynika z upublicznionych w piątek akt sądowych.

ZOBACZ TAKŻE: Upubliczniono akta sądowe ws. Trumpa

Wśród dokumentów, które zabrał i ukrył, były takie, w których opisano potencjalne wrażliwe punkty USA i ich sojuszników na militarne ataki wrogów - piszą światowe agencje, cytujące dokumenty.

OGLĄDAJ W TVN24 GO: Trump w poważnych tarapatach. "Najcięższy kaliber postępowań"

4. Czwórka dzieci odnaleziona w amazońskiej dżungli

Władze Kolumbii poinformowały w piątek o "cudownym" ocaleniu czwórki dzieci, które jako jedyne przeżyły katastrofę jednosilnikowego samolotu Cesna. Maszyna rozbiła się w samym środku tropikalnego lasu na południowym wschodzie kraju.

Rodzeństwo prawdopodobnie przeżyło katastrofę dzięki temu, że siedziało w tylnej części samolotu. Dzieci przetrwały następnie 39 dni w amazońskiej dżungli.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "cudowne" ocalenie czwórki dzieci

5. Iga Świątek wygrała Roland Garros

Liderka światowego rankingu tenisistek Iga Świątek wygrała z Czeszką Karoliną Muchovą 6:2, 5:7, 6:4 w finale wielkoszlemowego French Open w Paryżu. Polka obroniła tym samym tytuł wywalczony rok temu. To jej trzeci triumf w turnieju na kortach im. Rolanda Garrosa.

Sam awans do finału zapewnił Polce zachowanie prowadzenia w światowym rankingu, bowiem w półfinale odpadła druga tenisistka zestawienia WTA Białorusinka Aryna Sabalenka, która przegrała właśnie z Muchovą. W poniedziałkowym notowaniu rankingu WTA 22-letnia polska tenisistka będzie miała 928 punktów przewagi nad zawodniczką Białorusi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Iga Świątek wygrała Roland Garros

Autorka/Autor:asty//now

Źródło: PAP, TVN24