TVN24 | Świat

Ruszą badania szczepionki przeciw COVID-19 u najmłodszych dzieci. Między innymi w Polsce

TVN24 | Świat

Autor:
asty,
ads
//now
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl
Dr Łukasz Jankowski o badaniach szczepionki przeciw COVID-19 u najmłodszych dzieci
Dr Łukasz Jankowski o badaniach szczepionki przeciw COVID-19 u najmłodszych dzieciTVN24
wideo 2/6
TVN24Dr Łukasz Jankowski o badaniach szczepionki przeciw COVID-19 u najmłodszych dzieci

Koncern farmakologiczny Pfizer zapowiedział, że rozpocznie drugą fazę badań klinicznych nad swoją szczepionką przeciw COVID-19 z udziałem dzieci w wieku od 6 miesięcy do 11 lat. Badania mają być prowadzone w USA, Finlandii, Polsce i Hiszpanii. Weźmie w nich udział 4,5 tysiąca dzieci.

Zarejestrowana w Nowym Jorku firma farmakologiczna Pfizer poinformowała, że pierwsza faza testów w USA z udziałem 144 dzieci w tym przedziale wiekowym wykazała silną odpowiedź układu odpornościowego i nie wykazała problemów z bezpieczeństwem.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

W nowej fazie z udziałem 4,5 tysiąca dzieci badane będą dwa reżimy dawkowe - 10 mikrogramów dla dzieci w wieku 5-11 lat i 3 mikrogramy dla młodszych. Dorośli oraz dzieci powyżej 12 lat otrzymują 30 mikrogramów. Badania mają być prowadzone w USA, Finlandii, Polsce i Hiszpanii. Pfizer nie sprecyzował, kiedy dokładnie mają się rozpocząć testy. Rzecznik producenta szczepionek przekazał jedynie, że pierwsze wyniki badań mają być znane we wrześniu, a kolejne - w październiku i listopadzie.

Pierwsze wyniki badań wśród tej starszej grupy dzieci spodziewane są we wrześniu, zaś młodszych - w październiku lub listopadzie. Stworzony przez Pfizera i niemiecki BioNTech preparat został już wcześniej dopuszczony do użytku dla dzieci w wieku 12-15 lat przez regulatorów w USA i UE.

Pfizer, prowadząc badania w grupie 12-15 lat, zaangażował 2260 nastolatków. Część z nich otrzymała szczepionkę, część placebo. Wśród osób, którym podano placebo, potwierdzono 18 przypadków zakażenia koronawirusem. U osób, które otrzymały preparat, nie wykryto żadnej infekcji. Zdaniem producentów oznacza to, że szczepionka wykazała 100-procentową skuteczność w zapobieganiu zachorowaniu na COVID-19.

W USA co najmniej jedną dawkę szczepionki otrzymało już prawie 7 milionów nastolatków.

Po co szczepić dzieci i nastolatków, skoro przechodzą COVID-19 bezobjawowo?
Po co szczepić dzieci i nastolatków, skoro przechodzą COVID-19 bezobjawowo?TVN24

Moderna chce zatwierdzenia szczepionki dla nastolatków

W Unii Europejskiej szczepionka Pfizera i BioNTechu jest jedynym preparatem, którym mogą szczepić się osoby w wieku 12-18 lat. W poniedziałek Moderna złożyła wniosek do Europejskiej Agencji Leków o dopuszczenie jej szczepionki do użytku w tej grupie wiekowej. Firma zapowiedziała, że złoży taki wniosek również w amerykańskiej Agencji Żywności i Leków i innych medycznych agencjach regulacyjnych na całym świecie.

Dwudawkowa szczepionka Moderny okazała się skuteczna u nastolatków w wieku 12-17 lat i nie wykazała żadnych nowych ani poważnych problemów związanych z bezpieczeństwem w badaniu klinicznych.

Moderna od marca prowadzi też badania w grupie wiekowej 6 miesięcy-11 lat.

Autor:asty, ads //now

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości