9 marca komisja Parlamentu Europejskiego zajmie się sytuacją państwa prawa w Polsce - poinformował w czwartek korespondent TVN24 i TVN24 BiS w Brukseli Maciej Sokołowski. Od stycznia 2016 roku prowadzona jest wobec Polski procedura ochrony praworządności, wszczęta w związku z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego.
Dyskusja na temat sytuacji państwa prawa w Polsce odbyć ma się za tydzień, w czwartek 9 marca, w Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego - poinformował korespondent TVN24 i TVN24 BiS w Brukseli Maciej Sokołowski.
Na posiedzeniu tym stan zaawansowania procedury ochrony praworządności prowadzonej wobec Polski przedstawi wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Odpowie on także na pytania europosłów. Cała dyskusja, według wstępnego projektu, ma potrwać około godziny.
Dotychczas w europarlamencie odbyły się także cztery debaty plenarne o praworządności i demokracji w Polsce, ostatnia w grudniu 2016 roku.
Procedura ochrony praworządności
W styczniu 2016 roku Komisja Europejska wszczęła wobec Polski procedurę ochrony praworządności, w związku z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego. W ramach tej procedury KE wydała krytyczną opinię wobec polskich władz oraz dwukrotnie przekazała Warszawie swoje zalecenia - ostatni raz w grudniu ubiegłego roku.
Polski rząd odpowiedział w połowie lutego na te dodatkowe rekomendacje. Jak poinformowało wówczas MSZ, "strona polska przedstawiła merytoryczne wyjaśnienia odnoszące się do zastrzeżeń Komisji Europejskiej".
"W ocenie strony polskiej, przyjęte przez parlament w ostatnim okresie zmiany, dotyczące funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego, (...) są zgodne ze standardami europejskimi dotyczącymi funkcjonowania sądownictwa konstytucyjnego" - stwierdziło polskie MSZ.
W oświadczeniu wspomniano też o krytycznych wobec Polski wypowiedziach Timmermansa. "W dialogu z Komisją Europejską powinny obowiązywać takie zasady, jak obiektywizm, szacunek dla suwerenności, pomocniczości i tożsamości narodowej. Ostatnie wypowiedzi Wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa, w których nawołuje on inne państwa członkowskie do stworzenia wspólnego frontu z Komisją Europejską przeciwko Polsce, są jaskrawym przykładem pogwałcenia tych reguł. Strona polska odczytuje działania i wypowiedzi Fransa Timmermansa jako motywowane politycznie i służące napiętnowaniu jednego z państw członkowskich. Apelujemy do Wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej o zaprzestanie takich działań" - napisano.
Autor: mm//rzw/jb / Źródło: TVN24, PAP