Szef dyplomacji Watykanu o podróży papieża na Ukrainę: nie ma jeszcze konkretnych decyzji

Autor:
pp\mtom
Źródło:
PAP

Szef watykańskiej dyplomacji arcybiskup Paul Gallagher powiedział, że nie zapadły jeszcze żadne konkretne decyzje w sprawie ewentualnej podróży Franciszka do Ukrainy. Podczas papieskiej podróży po Kanadzie potwierdził za to, że we wrześniu papież uda się do Kazachstanu. Być może spotka się tam z patriarchą moskiewskim i całej Rusi Cyrylem.

Pytany przez Polską Agencję Prasową o to, czy sierpień jest nadal rozważanym terminem wizyty papieża w Kijowie, szef watykańskiej dyplomacji arcybiskup Paul Gallagher odparł, ze decyzje powinny zapaść w przyszłym miesiącu po planowanym spotkaniu Franciszka z ambasadorem Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrijem Juraszem. Jak dodał, ostateczna decyzja należy do papieża.

Na pytanie o to, czy Franciszek poleci najpierw do Polski, a stamtąd ruszy pociągiem do Kijowa, wyjaśnił, że nie ma jeszcze decyzji, z jakiego kraju udałby się w kierunku Ukrainy. W tym kontekście przypomniał, że na Ukrainę można też dostać się z Rumunii. Ponownie podkreślił, że w tej sprawie nie podjęto jeszcze decyzji.

Abp Gallagher zaznaczył, że nie wiadomo jeszcze nic w sprawie obecności dziennikarzy w czasie tej podróży. Nie wykluczył, że będzie to tylko niewielka grupa wysłanników mediów watykańskich i ukraińskich.

Zdaniem szefa watykańskiej dyplomacji do podróży może też dojść później, we wrześniu lub październiku.

Abp Gallagher potwierdził, że we wrześniu papież uda się do Kazachstanu. Być może spotka się tam z patriarchą moskiewskim i całej Rusi Cyrylem.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości