Papież Franciszek w poniedziałek podjął decyzję o zmianie nazwy Tajnych Archiwów Watykanu. Bezcenny zbiór gromadzący miliony dokumentów, w tym listy dotyczące rozwodu brytyjskiego króla Henryka VIII z połowy XVI wieku czy akta ze sprawy o herezję astronoma Galileusza z XVII wieku będą nosić nawę Apostolskiego Archiwum Watykańskiego.
Jak podał Reuters, przyczyną zmiany nazwy jest nieprecyzyjne rozumienie łacińskiego słowa "secretum", którego bliższym znaczeniowo tłumaczeniem w momencie, gdy archiwa powstawały w 1610 roku było słowo "prywatne", a nie "tajne".
W poniedziałek Watykan przekazał, że nową nazwą będą Apostolskie Archiwum Watykańskie.
Watykańskie archiwa nie tak tajne
Agencja zwróciła uwagę, że z formalnego punktu widzenia archiwa nie są tajne już od lat. Jak większość państwowych zbiorów są otwarte dla wykwalifikowanych badaczy. Stało się to już w 1939 roku, w czasie pontyfikatu papieża Piusa XI.
W kolekcji dokumentów ulokowanych na 85 km półek, znajdują się m.in. listy związane z rozwodem króla Henryka VIII z Katarzyną Aragońską i ponowne małżeństwo z Anną Boleyn. Ten spór władcy z Watykanem doprowadził do rozłamu między Londynem i Rzymem w 1534 roku.
W watykańskich archiwach znajduje się także oryginalna dokumentacja z procesu astronoma Galileusza przed Inkwizycją w 1633 roku.
Autor: ft//kg / Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock