Papież Franciszek o swojej rezygnacji: nie wiem, skąd oni to wzięli

Autor:
tas/kg
Źródło:
PAP

Papież Franciszek w rozmowie z hiszpańskim katolickim radiem Cope stwierdził, że "nigdy nie przyszło mu do głowy, by podać się do dymisji". Tym samym zdementował doniesienia włoskiej prasy, że rozważa swoją rezygnację.

- Nie wiem, skąd oni to wzięli, że chcę ustąpić - powiedział papież, odnosząc się do publikacji jednej z włoskich gazet, jakoby rozważał rezygnację.

W rozmowie z hiszpańskim radiem katolickim Cope, którą w całości wyemitowano w środę, Franciszek wyznał, że czyta tylko jedną rzymską gazetę, nie ogląda telewizji. - Odkryłem znacznie później, po kilku dniach, że było coś o mojej dymisji. Za każdym razem, kiedy papież jest chory, wieje zawsze bryza albo huragan konklawe - stwierdził z ironią.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Nawiązując do operacji jelita z 4 lipca, papież przyznał, że to pielęgniarz uratował mu życie, mówiąc, iż musi poddać się operacji, choć niektórzy sugerowali kurację antybiotykową. - Teraz mam jelito krótsze o 33 centymetry - ujawnił papież. Zapewnił zarazem, że obecnie prowadzi już całkowicie normalne życie, bierze lekarstwa i może wszystko jeść.

Pytany o obecną sytuację w Afganistanie Franciszek ocenił, że wycofanie wojsk amerykańskich było słuszne. Wyznał przy tym, że myśli o tym, iż naród afgański został pozostawiony "swojemu losowi". Za kluczową kwestię uznał to, jak "wynegocjować wyjście". - Z tego, co mogę zobaczyć, nie wszystkie możliwości zostały wzięte pod uwagę. Nie chcę oceniać - zastrzegł. Ujawnił, nie podając szczegółów, że Stolica Apostolska podejmuje na poziomie dyplomatycznym starania, by nie doszło do prześladowania ludności w Afganistanie.

Źródło inspiracji i "męczeństwo cierpliwości"

Papież wyraził też opinię, że nie należy rezygnować z dialogu z Chinami i przypomniał, że udało się zawrzeć z Pekinem umowę w sprawie nominacji biskupów.

Franciszek stwierdził, że inspirację dla niego stanowi działalność watykańskiego sekretarza stanu za pontyfikatu św. Jana Pawła II, kardynała Agostino Casarolego. Opisał go jako człowieka "z zadaniem budowy mostów z Europą Środkową". Przytoczył też jego słowa o "męczeństwie cierpliwości", jakimi określił swoje doświadczenia w ówczesnych państwach komunistycznych.

- To był jeden mały krok po drugim, by budować mosty; powoli, powoli - mówił papież. Podkreślił, że ostatecznie udawało się uzyskać zgodę na mianowanie biskupów i otoczenie opieką wiernych. - Dziś w pewien sposób musimy podążać krok za krokiem tymi drogami dialogu w sytuacjach bardziej konfliktowych - wskazał.

To może być trochę specjalna podróż, ale w końcu będzie taka, jak zawsze 

Apel o podjęcie działań

Mówiąc o walce z pedofilią w Kościele, Franciszek wyraził uznanie dla przewodniczącego Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich, amerykańskiego kardynała Seana O’Malleya. Następnie zaapelował do rządów na świecie, by podjęły działania przeciwko pornografii dziecięcej.

Papież wyznał, że pragnie pojechać do Glasgow na konferencję klimatyczną ONZ COP26, która odbędzie się w pierwszej połowie listopada. - Wszystko zależy od tego, jak się będę wtedy czuł - zastrzegł. Ujawnił, że już przygotowuje swoje wystąpienie na to forum.

Zapytany o to, jak chce zostać zapamiętany, odparł: - Jako grzesznik, który stara się czynić dobro, a nie jako "Papież-Superman", jak niektórzy chcą go przedstawiać.

Podróż specjalna

Inny temat rozmowy to zbliżająca się wizyta Franciszka w Budapeszcie na zakończenie Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego i na Słowacji w dniach 12-15 września.

Pytany o ewentualne spotkanie z premierem Węgier Viktorem Orbanem Franciszek oświadczył: - Nie wiem, czy spotkam i jego. W saloniku przyjmę różnych przedstawicieli władz. Nie podróżuję z książeczką. Czekam, kto przychodzi do mnie i patrzę mu w oczy.

W watykańskim programie podróży jest półgodzinne spotkanie papieża z prezydentem Węgier Janosem Aderem i premierem Orbanem w budapeszteńskim Muzeum Sztuk Pięknych.

Autor:tas/kg

Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości