Państwo Islamskie w obozie dla uchodźców, Front al-Nusra "pozdrawia" z Idlibu

United Nation Relief and Works AgencyW Syrii trwa ofensywa dżihadystów. Na nagraniu zdobycie Idlibu

Dżihadyści z Państwa Islamskiego przejęli kontrolę nad dużą częścią obozu Jarmuk na przedmieściach Damaszku - poinformowała agencja Reutera, powołując się na świadków. W obozie znajduje się 18 tys. uchodźców. Powiązany z Al-Kaidą islamistyczny Front al-Nusra wprowadził tymczasem prawo szariatu w mieście Idlib.

Obóz został utworzony dla palestyńskich uchodźców po wojnie izraelsko-arabskiej z 1948 roku; w połowie 2012 roku stał się sceną zaciętych walk, gdy przeniknęli do niego antyasadowscy rebelianci.

Kontrolowany przez siły popierające prezydenta Baszara al-Asada i ugrupowania islamistyczne w tym Państwo Islamskie i Front al-Nusra jest miejscem nieustannych walk o władzę.

Teraz kontrolę nad jego znaczną częścią przejęło Państwo Islamskie.

Świadek Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka, na którego powołuje się agencja Reutera, mówi, że dżihadyści wyparli żołnierzy z miasta al-Hadżar al-Aswad (z arabskiego Czarny Kamień) położonego na południe od obozu Jarmuk. Dołączyli do nich islamiści z Frontu al-Nusra, którzy mieli ogłosić lojalność wobec Państwa Islamskiego. Zdaniem świadka wciąż trwają starcia wewnątrz obozu.

Obóz położony jest w odległości 8 kilometrów od centrum Damaszkutvn24

Prawo szariatu w Idlibie

Powiązany z Al-Kaidą islamistyczny Front al-Nusra wprowadził tymczasem prawo szariatu w opanowanym przez dżihadystów mieście Idlib na północnym zachodzie Syrii. Dżihadyści ogłosili jednak, że nie chcą monopolu na władzę w tym strategicznym dla wojny domowej mieście.

Lider Frontu al-Nusra Abu Mohamad al-Golani zapowiedział, że mieszkańcy miasta będą dobrze traktowani. - Pozdrawiamy mieszkańców miasta Idlib i jego synów - mudżahedinów. Z boską wolą będą oni cieszyć się prawem szariatu - powiedział Golani w nagraniu zamieszczonym w internecie.

Idlib jest stolicą północno-zachodniej prowincji o tej samej nazwie. To druga po Rakce największa prowincja Syrii, która znalazła się w rękach rebeliantów.

Miasto znajduje się w pobliżu strategicznej autostrady prowadzącej z Damaszku do Aleppo oraz niedaleko nadmorskiej prowincji Latakia - bastionu prezydenta Asada.

Ofensywa rebeliantów

Od 2012 roku rebelianci kontrolowali wiejskie obszary i pomniejsze miejscowości w prowincji Idlib, ale nie udawało im się przejąć kontroli nad 165-tysięczną stolicą regionu. 24 marca br. ogłosili ofensywę na miasto. Zajęto je pod koniec marca. Prócz Frontu al-Nusra w ofensywie brały udział islamistyczne ugrupowania: Ahrar al-Szam i Dżund al-Aksa.

Od wybuchu syryjskiego konfliktu w marcu 2011 r. zginęło ponad 220 tys. ludzi.

[object Object]
Wielu Syryjczyków wymaga pilnej pomocy humanitarnejReuters
wideo 2/22

Autor: kło/mtom / Źródło: Reuters, PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: United Nation Relief and Works Agency

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości