Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w czasie piątkowego posiedzenia Kongresu władz lokalnych i regionalnych w Odessie zaapelował do rodaków, by szczepili się przeciwko koronawirusowi. Wspomniał o sieciach społecznościowych, gdzie padają liczne negatywne komentarze w tej sprawie. W ciągu ostatniej doby na Ukrainie potwierdzono blisko 29 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem.
Wołodymyr Zełenski mówił w Odessie, że liczba zakażeń koronawirusem gwałtownie rośnie na całym świecie. - Nie jesteśmy wyjątkiem - oznajmił, podkreślając, że Ukraina traci każdego dnia około 700 osób, które umierają w wyniku powikłań związanych z COVID-19.
W ciągu ostatniej doby na Ukrainie odnotowano 26 870 przypadków zachorowania na koronawirusa i 648 zgonów z powodu COVID-19. W piątek ukraińskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że od początku kampanii szczepień pojedynczą dawkę preparatu otrzymało 9 790 278 osób, 7 292 521 osób zostało w pełni zaszczepionych. Łącznie wykonano na Ukrainie (42 mln mieszkańców) 17 082 799 szczepień.
Prezydent mówił, ze "jedynym wyjściem z tej sytuacji jest zwiększenie odsetka zaszczepionych osób". Apelował do przedstawicieli lokalnych i regionalnych władz, by poważnie zajęli się tą kwestią. Nawiązał również do sieci społecznościowych, gdzie padają liczne komentarze przeciwników szczepień: - Proszę, abyśmy wszyscy wyłączyli sieci społecznościowe i włączyli mózg.
- Musimy się zaszczepić. To nie jest straszenie, ale, tak naprawdę, jedyne rozwiązanie - stwierdził przywódca.
Raport w sprawie rosyjskiej "antyszczepionkowej kampanii"
W czwartek Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) poinformowała, że "Rosja rozpoczęła na Ukrainie kampanię przeciwko szczepieniom, aby zwiększyć śmiertelność z powodu COVID-19". "Raport pokazuje, w jaki sposób na portalach społecznościowych i komunikatorach rozpowszechniane są doniesienia o rzekomych negatywnych skutkach szczepień" - podała RBNiO.
W komunikacie Rady poinformowano, że "z drugiej strony, jeśli spojrzeć na kanały Telegram administrowane przez Rosję dla mieszkańców okupowanych terenów w Donbasie i okupowanego Krymu, są to diametralnie odmienne narracje. Publikacje informują o potrzebie szczepień, wyśmiewają antyszczepionkowców, angażują liderów opinii i blogerów do promowania szczepionek".
Według raportu, "znaczącą rolę w szerzeniu idei antyszczepionkowych na Ukrainie odgrywa jeden z Kościołów". Rosyjska Cerkiew prawosławna na Ukrainie kilka dni temu zorganizowała wiec przed gmachem parlamentu ukraińskiego w Kijowie. Uczestnicy wiecu przynieśli plakaty z hasłami: "Szczepienie zabija", "Nie dla eksperymentów medycznych. Chrońmy nasze dzieci". Organizatorzy protestu utrzymywali, że "szczepienie jest grzechem".
Źródło: Unian, Ukraińska Prawda