Włoski epidemiolog: nowy subwariant koronawirusa centaurus jest tak samo zaraźliwy, jak omikron

Źródło:
PAP

Szef departamentu badań statystyki medycznej i epidemiologii molekularnej na rzymskim Uniwersytecie Campus Bio-Medico Massimo Ciccozzi powiedział włoskiej agencji Ansa, że nowy subwariant koronawirusa centaurus, który dotarł już do Europy, jest tak samo zaraźliwy, jak omikron.

Szef departamentu badań statystyki medycznej i epidemiologii molekularnej na rzymskim Uniwersytecie Campus Bio-Medico podkreślił, że "sytuacja jest monitorowana", a nowy subwariant, który "obecnie nie budzi obaw", jest obserwowany tak, jak wszystkie inne.

Czym jest subwariant koronawirusa BA.5? "To najgorsza wersja wirusa, jaką widzieliśmy"

Massimo Ciccozzi zastrzegł, że nie wiadomo, czy centaurus powoduje większą śmiertelność, bo nie przeprowadzono jeszcze badań w tym kierunku. - Jedyna rzecz jest taka, że ma dwie mutacje różniące go zarówno od omikrona 5, jak i omikrona 2, od których pochodzi - wyjaśnił. Powiedział także, że mutacje te są w stanie "umknąć przeciwciałom".

- Normalne jest to, że wirus musi cały czas przezwyciężać system immunologiczny, w przeciwnym razie ginie - dodał epidemiolog.

Służby sanitarne wykryły pierwszy przypadek centaurusa w Holandii. Do tej pory stwierdzono go w 10 krajach świata, w tym w Niemczech, USA, Japonii, Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Australii.

Autorka/Autor:tas

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: