"Władze Autonomii Palestyńskiej, z prezydentem Mahmudem Abbasem na czele, są w dużym stopniu przygotowane do rządzenia przyszłym państwem palestyńskim", wynika z opublikowanego w Jerozolimie raportu ONZ.
"W sześciu dziedzinach, w które ONZ jest najbardziej zaangażowana, instytucje rządowe są wystarczające do sprawnego rządzenia państwem" - podkreśla specjalny koordynator ONZ ds. procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie Robert Serry w raporcie zatytułowanym "Budowa państwa palestyńskiego: decydujący okres".
Chodzi o takie sfery jak: zarządzanie, praworządność i prawa człowieka, jakość życia, edukacja i kultura, zdrowie, ochrona socjalna, dostęp do wody i infrastruktura.
"Chwalę osiągnięcie prezydenta Abbasa..."
Raport ONZ zostanie przedstawiony podczas spotkania komitetu łącznikowego, którego członkowie zapewniają pomoc finansową dla terytoriów palestyńskich. Spotkanie komitetu, w którego skład wchodzi 12 państw członkowskich UE i Stany Zjednoczone, odbędzie się w środę w Brukseli.
"Chwalę osiągnięcie prezydenta Abbasa i premiera Salama Fajada" - napisał Serry, dodając, że obecnie trwa "decydujący okres, w czasie którego zbliżamy się do celu ustalonego na wrzesień 2011 roku".
Palestyna chce uznania
Palestyńskie władze zamierzają we wrześniu zwrócić się do Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, by uznało ich państwo obejmujące Strefę Gazy, Zachodni Brzeg Jordanu i Jerozolimę Wschodnią, zajęte przez Izrael w czasie wojny sześciodniowej z 1967 roku.
Serry dodał, że wrzesień 2011 roku to także termin zakończenia zamrożonych obecnie negocjacji bliskowschodnich. "Strony (izraelska i palestyńska)" ustaliły, iż do tego czasu osiągną "ostateczne porozumienie w sprawie powstania państwa palestyńskiego w zgodzie z Izraelem" - zaznacza Serry.
Jednocześnie Serry podkreśla w raporcie, że należy poważnie wziąć pod uwagę sytuację społeczno-gospodarczą Strefy Gazy. Dodał, że obecne podziały polityczne wśród Palestyńczyków utrudniają działania, mające na celu rozwój podstaw instytucjonalnych na tym terytorium palestyńskim.
Źródło: PAP, lex.pl