Sąd nakazał zwolnienie mężczyzny skazanego za zabójstwo dziennikarza. "Kompletna parodia sprawiedliwości"

Autor:
pp\mtom
Źródło:
PAP

Mężczyzna skazany w 2002 roku za zabójstwo amerykańskiego dziennikarza Daniela Pearla został zwolniony z więzienia - zdecydował Sąd Najwyższy Pakistanu. W marcu 2020 roku zapadł wyrok uniewinniający Ahmada Saeeda Omara Sheikha.

Ahmad Saeed Omar Sheikh to urodzony w Wielkiej Brytanii Pakistańczyk i znany terrorysta, który początkowo przed sądem nie krył swojego udziału w zbrodni i został w 2002 roku skazany na śmierć. 18 lat później wyrok ten został unieważniony przez sąd w Karaczi, który stwierdził, że choć dowody wskazują na udział mężczyzny w porwaniu dziennikarza, nie dowodzą, że go zamordował.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

W czwartek pakistański Sąd Najwyższy odrzucił skargę rodziny Daniela Pearla na wyrok uniewinniający mężczyznę, który zapadł w marcu ubiegłego roku. Według obrońcy Sheikha z więzienia zwolniono też trzech pozostałych mężczyzn skazanych za udział w porwaniu i ścięciu Pearla.

Rodzina Pearla: dzisiejsza decyzja jest kompletną parodią sprawiedliwości

"Dzisiejsza decyzja jest kompletną parodią sprawiedliwości, a uwolnienie zabójców zagraża bezpieczeństwu Pakistańczyków i dziennikarzy na całym świecie" - przekazała w oświadczeniu rodzina Pearla.

CZYTAJ TAKŻE: "Niektórzy zabici w szczególnie barbarzyński sposób". Reporterzy bez Granic o przemocy wobec dziennikarzy >>>

Daniel Pearl był dziennikarzem "Wall Street Journal" prowadzącym w Pakistanie śledztwo w sprawie powiązań brytyjskiego terrorysty Richarda Reida, skazanego w USA za próbę detonacji w samolocie bomby ukrytej w bucie.

Został porwany 23 stycznia 2002 roku i zabity kilka dni później. 

Autor:pp\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości