Świat

Sąd Najwyższy był jednomyślny. Premier zmuszony do dymisji

Świat


Premier Pakistanu Nawaz Sharif podał się w piątek do dymisji. Zrobił to kilka godzin po decyzji Sądu Najwyższego, który nakazał pozbawienie go urzędu w wyniku związanego z Panama Papers śledztwa w sprawie zarzutów korupcyjnych dotyczących jego rodziny.

Kancelaria premiera podała w oświadczeniu, że Sharif ustąpił, pomimo "poważnych zastrzeżeń" dotyczących procesu sądowego.

Śledztwo w sprawie premiera

Werdykt Sądu Najwyższego zapadł jednomyślnie w pięcioosobowym składzie. Sąd orzekł, że premier Sharif został pozbawiony urzędu, ponieważ - jak argumentowano - po przeanalizowaniu dowodów przeciwko niemu uznano, że nie jest on już "prawdomówny ani uczciwy". Sąd postanowił również, że Sharif nie może już być posłem. Nawaz Sharif jest przewodniczącym Pakistańskiej Ligi Muzułmańskiej Nawaz (PML-N), ugrupowania politycznego, które ma 186 deputowanych w liczącym 336 miejsc parlamencie.

Jak wskazuje agencja Associated Press, orzeczenie SN gwarantuje, że Sharif nie będzie ubiegał się o mandat w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych.

Sąd nakazał wszczęcie śledztwa karnego w sprawie Sharifa i członków jego rodziny.

Afera Panama Papers

Szefowi rządu zarzuca się, że nie potrafił wytłumaczyć źródeł pochodzenia pieniędzy lokowanych w działających w rajach podatkowych firmach, które należą do jego dzieci.

Z dokumentów, które wyciekły w związku z tzw. aferą Panama Papers wynika, że trójka dzieci Sharifa – dwóch synów i córka – od 1990 roku korzystała z pośrednictwa kancelarii Mossack Fonseca dla ulokowania kapitałów w jednym z rajów podatkowych. Pakistańska opozycja twierdzi, że nie mogło się to odbywać bez wiedzy premiera.

Jak podaje AP, Sąd Najwyższy zwrócił się do Komisji Wyborczej, aby wydała zawiadomienie o usunięciu Sharifa, ale premier szybko sam ustąpił. Jak tłumaczył, uczynił to, żeby okazać szacunek wymiarowi sprawiedliwości.

Rodzima partia Sharifa wyraziła rozczarowanie werdyktem. - Ta decyzja nie jest zaskakująca, ale jesteśmy rozczarowani - powiedziała dziennikarzom minister ds. informacji Marriyum Aurangzeb.

W związku z ogłaszaniem werdyktu na ulicach pakistańskiej stolicy, Islamabadu, wzmocniono środki bezpieczeństwa. Rozmieszczono - jak podaje portal BBC News - dziesiątki tysięcy żołnierzy i policjantów.

Rok przed końcem kadencji

BBC zwraca też uwagę, że jeszcze żaden cywilny premier Pakistanu nie dokończył swej pięcioletniej kadencji. Sharifowi, który funkcję premiera sprawował trzykrotnie (1990-93, 1997-99 oraz od 4 czerwca 2013 r.), został niecały rok do dokończenia po raz pierwszy swojej kadencji.

Sharif to drugi premier w historii Pakistanu, który został pozbawiony urzędu po interwencji Sądu Najwyższego. W 2012 roku SN orzekł, że premier Yousuf Raza Gilani "jest niezdolny do sprawowania funkcji" w związku z odmową wznowienia postępowania korupcyjnego przeciwko ówczesnemu prezydentowi Asifowi Alemu Zardariemu.

W związku ze skandalem wokół Panama Papers, który wybuchł na początku kwietnia 2016 roku, rządy na całym świecie zaczęły badać, czy politycy, znani sportowcy oraz biznesmeni popełnili przestępstwa finansowe. Z kancelarii Mossack Fonseca w Panamie wyciekło w sumie 11,5 miliona dokumentów dotyczących oszustw podatkowych polegających na ukrywaniu przychodu przed fiskusem poprzez lokowanie pieniędzy w rajach podatkowych

Autor: mm/adso / Źródło: PAP