Prokurator Padwy chce, aby nazwiska kobiet pozostających w związkach jednopłciowych, będących matkami niebiologicznymi, zniknęły z aktów urodzenia dzieci tych par. Sprawa unaocznia trudności prawne, z którymi borykają się "tęczowe rodziny" w kraju - zauważa agencja Reutera. Związki partnerskie są we Włoszech legalne od 2016 roku, ale brak jest przejrzystych przepisów w sprawie adopcji dzieci.
Sprawa wyszła na jaw w poniedziałek, a we wtorek opisała ją agencja Reutera. Valeria Sanzari, prokurator Padwy, wszczęła w czerwcu śledztwo w sprawie par kobiet, które posiadają potomstwo. Według niej należy skorygować akty urodzeń 33 dzieci tych par, wydane od 2017 roku, i usunąć z nich nazwiska matek niebiologicznych.
Padwa. Prokurator wszczęła śledztwo w sprawie dzieci par jednopłciowych
Reuters zauważa, że związki osób tej samej płci zostały zalegalizowane we Włoszech w 2016 roku, jednak parom takim nie przyznano pełnych praw do adopcji dzieci. W obliczu braku jasnych przepisów w tym zakresie niektóre sądy orzekały na korzyść par jednopłciowych i zezwalały im na adopcję biologicznych dzieci drugiej osoby z pary. Władze niektórych miast, m.in. Padwy czy Mediolanu, zgadzały się następnie na zarejestrowanie obojga partnerów jako rodziców dziecka.
Prokurator Sanzari uważa, że w przypadku 33 dzieci z Padwy nazwisko matek niebiologicznych powinno zostać usunięte z aktów ich urodzenia. Według Reutera usunięcie nazwiska rodzica z dokumentu stworzy przeszkody biurokratyczne i przyczyni się do napięć emocjonalnych. Matka, której nazwisko nie będzie podane w dokumencie, nie będzie już mogła chociażby odbierać dziecka ze szkoły bez pisemnej zgody partnerki (matki biologicznej), a jeśli partnerka umrze, dzieci mogą zostać jej odebrane. Sąd ma zająć się tą sprawą jeszcze w tym roku.
Rząd włoski poparł decyzję prokurator
Propozycja Sanzari zirytowała przedstawicieli włoskiego środowiska osób LGBTQ. - Te dzieci mogą zostać osierocone na mocy dekretu. To okrutna, nieludzka decyzja - skomentował poseł Partii Demokratycznej Alessandro Zan, działający na rzecz praw osób homoseksualnych.
Rząd włoski poparł jednak decyzję prokurator. - We Włoszech małżeństwo jest zawierane tylko między mężczyzną i kobietą, a zatem tylko biologiczny rodzic jest rodzicem, którego nazwisko może zostać zarejestrowane - stwierdził minister ds. kontaktów z parlamentem Luca Ciriani w rozmowie z radiem RTL we wtorek. W marcu centroprawicowy rząd Giorgii Meloni zaapelował do władz Mediolanu, aby zaprzestały automatycznego rejestrowania obu partnerów z pary jednopłciowej jako rodziców dzieci znajdujących się pod ich opieką - przypomina Reuters.
Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock