Wyspy Cooka chcą zmienić nazwę przypisaną przez rosyjskich kartografów

Wyspy Cooka od 1965 roku są samorządneShutterstock

Wyspy Cooka, mikroskopijne państwo w południowej części Pacyfiku, chce zmienić swoją nazwę - poinformowały lokalne władze. Obecna nadana została na cześć angielskiego odkrywcy, co nie podoba się mieszkańcom. Nową nazwę chcą wybrać sami w referendum.

Zamieszkane przez około 17 tysięcy osób Wyspy Cooka są wyspiarskim państewkiem w Polinezji w południowej części Oceanu Spokojnego. Są dobrowolnie stowarzyszone z Nową Zelandią, która może reprezentować je w sprawach polityki zagranicznej i obronności.

Choć oficjalnie nigdy nie ogłosiły swojej niepodległości, w praktyce od 1965 roku są w pełni samorządne i utrzymują stosunki dyplomatyczne z kilkudziesięcioma państwami na świecie.

"Miłość z Niebios"

Władze Wysp Cooka nie są jednak zadowolone z ich nazwy, upamiętniającej angielskiego żeglarza i odkrywcę, który przybył na nie w 1773 roku jako drugi w historii Europejczyk. Choć sam nie nazwał odkrytych wysp swoim imieniem, zrobili to rosyjscy kartografowie na początku XIX wieku.

Teraz jednak lokalne władze ustanowiły specjalną komisję, której zadaniem jest wybranie nowej nazwy dla tego popularnego wśród turystów terytorium.

Komisja chce, aby nazwa pochodziła z lokalnego języka maori i zgłoszono już 64 propozycje. Wśród nich Rangiaroa, co oznacza "Miłość z Niebios" czy Raroatua, oznaczające "Oddani Bogu".

- To czas, w którym chcemy być dumni z naszej nazwy, wybranej przez nas, dla nas i w naszym własnym języku - wyjaśnił w rozmowie z agencją Reutera przewodniczący komisji, Danny Mataroa. - Nazwa Wyspy Cooka została nam nadana, przypisana przez dwóch rosyjskich kartografów i narzucona - dodał.

Według szefa komisji, proces wyboru i zmiany nazwy Wysp Cooka może potrwać około dwóch lat. Zakłada się, że w kwestii ostatecznego wyboru w referendum wypowiedzą się także sami mieszkańcy. - To długa droga, ale droga, jak czujemy, o wiele spóźniona - podkreślił Mataroa.

Rosnące zainteresowanie Pacyfikiem

Jak ocenia agencja Reutera, pomysł zmiany nazwy przez Wyspy Cooka jest kolejnym przykładem nasilania się ruchów niepodległościowych na Pacyfiku, gdzie większość państw w przeszłości doświadczyła kolonizacji.

Pacyficzne wyspy jednocześnie stają się obiektem rosnącego zainteresowania światowych mocarstw, zwłaszcza USA, Chin i Australii, rywalizujących na obszarze Pacyfiku o wpływy.

Wyspy Cooka od 1965 roku są samorządneGoogle Maps

Autor: mm/adso / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock