Ostatnia zagraniczna wizyta prezydenta. Duda też tam pojedzie

Ostatnia zagraniczna wizyta prezydenta. "Jest o co dbać, jest co rozwijać"
Ostatnia zagraniczna wizyta prezydenta. "Jest o co dbać, jest co rozwijać"
tvn24
tvn24Komorowski był w środę w Berlinie

W środę po godz. 22 prezydent Bronisław Komorowski wrócił z jednodniowej wizyty w Berlinie, gdzie m.in. spotkał się z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem.

W środę w Berlinie Komorowski spotkał się także z ministrem spraw zagranicznych Frankiem-Walterem Steinmeierem, a także przewodniczącym Bundestagu Norbertem Lammertem.

"Jest o co dbać, jest co rozwijać"

W ocenie prezydenta, stosunki polsko-niemieckie "chyba nigdy nie były tak dobre, co nie znaczy, że nie mogą być jeszcze lepsze". - Mam nadzieję, że mój następca będzie o to dbał - stwierdził.

- Dobre, przyjazne relacje z Niemcami to wielka szansa dla umocnienia pozycji i roli Polski w UE - uważa Komorowski. Jak dodał, to przekłada się m.in. na politykę wschodnią UE, na politykę bezpieczeństwa, na decyzje w kwestiach budżetu UE.

Według prezydenta bez dobrych relacji polsko-niemieckich nasza sytuacja byłaby o wiele trudniejsza. - Jest o co dbać, jest co rozwijać. To trzeba robić z sercem, z głębokim przekonaniem i w perspektywie wielu lat - podkreślił Komorowski.

Ostatnia wizyta

Prezydent dodał, z politykami niemieckimi rozmawiał m.in. polityce wschodniej UE, a także o sytuacji w Grecji.

- Wszyscy oczekują, że to strona grecka przedstawi jakieś nowe propozycje wyjścia z sytuacji - powiedział Komorowski. Ważne jest - podkreślił - by było to takie rozwiązanie, które "wstrzymałoby kryzys strefy euro i nie zwiększało ryzyka demoralizacji UE jako całości".

Komorowski pytany był także, czy dobrą decyzją jest, że jedną z pierwszych zapowiadanych wizyt prezydenta elekta Andrzeja Dudy będzie Berlin. To bardzo dobrze - ocenił Komorowski. Jak podkreślił, to prawidłowy wybór i jest to "kierunek, który wyznaczył swego czasu Tadeusz Mazowiecki, Bronisław Geremek i Krzysztof Skubiszewski. Na zachód - i trzeba to robić poprzez budowanie dobrych relacji z Niemcami".

Jest to ostatnia wizyta zagraniczna Komorowskiego, który kończy urzędowanie na początku sierpnia.

Autor: pk / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA

Pozostałe wiadomości