Świat

Orban: UE powinna założyć wielkie miasto uchodźców

Świat

Orban: UE powinna założyć wielkie miasto uchodźców
tvn24Viktor Orban wziął udział w szczycie w Wiedniu

Kanclerz Austrii Christian Kern wezwał w sobotę do lepszej ochrony zewnętrznych granic Unii Europejskiej, aby powstrzymać nielegalną migrację. Kern był gospodarzem regionalnego spotkania w Wiedniu w tej sprawie z udziałem przedstawicieli 10 krajów UE. Premier Węgier Viktor Orban mówił o "totalnej ochronie" granic UE i zaproponował założenie "wielkiego miasta uchodźców" na libijskim wybrzeżu.

- Musimy odzyskać kontrolę nad naszą zewnętrzną granicą - oświadczył Kern na konferencji po szczycie. - To my musimy decydować, kto przedostanie się do Europy, a nie przemytnicy - zaznaczył. Z kolei niemiecka kanclerz Angela Merkel, która także była obecna w Wiedniu, wyraziła przekonanie, że kolejnym ważnym celem jest szybsze odsyłanie migrantów, niespełniających warunków azylowych.

- Dlatego też rozmawialiśmy dziś o konieczności szybkiego sfinalizowania umów z krajami trzecimi, głównie afrykańskimi, ale również Pakistanem i Afganistanem - wskazała.

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział dziennikarzom, że wiedeńskie spotkanie ma "potwierdzić, praktycznie i politycznie, że (wykorzystywany przez migrantów) szlak bałkański jest zamknięty", a priorytetem jest "ustanowienie skutecznej kontroli na zewnętrznych granicach Unii Europejskiej". Zarówno Merkel, jak i Kern podkreślili, że sytuacja migracyjna w Europie jest lepsza niż rok temu. Przyczyniło się do tego zamknięcie bałkańskiego szlaku i porozumienie unijno-tureckie przewidujące odsyłanie migrantów do Turcji.

"Wielkie miasto uchodźców"

Także obecny na szczycie premier Węgier Viktor Orban oświadczył, że jego kraj zwraca się z prośbą do UE o zwiększenie wydatków przeznaczonych na odpowiedź na kryzys migracyjny i bardziej sprawiedliwy podział pieniędzy pomiędzy kraje, których dotyczy ten problem.

Jak ocenił, obecna dystrybucja środków nie jest sprawiedliwa, ponieważ "pieniądze zawsze idą do Włoch i Grecji", podczas gdy Bułgaria, Macedonia i Serbia otrzymują "haniebnie małe sumy". Węgry wydały dotychczas 500 mln euro na ochronę swoich granic i nie prosiły UE o pieniądze na ten cel - oświadczył Orban. Szef węgierskiego rządu wyraził również opinię, że UE powinna założyć "wielkie miasto uchodźców" na wybrzeżu Libii i tam rozpatrywać wnioski azylowe od uchodźców pochodzących z Afryki przy wsparciu nowego libijskiego rządu. Wypowiedział się za "totalną ochroną" zewnętrznych granic UE, w tym Morza Śródziemnego, zwracając uwagę na znaczącą rolę Libii.

Autor: kg\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: