Opozycja ruszyła na rozmowy z reżimem. Szansa na pokój po latach wojny


Po czterech dniach wahań główne ugrupowanie opozycyjne w Syrii - Wysoki Komitet Negocjacyjny (HNC) - postanowił wziąć bezpośredni udział w rokowaniach z rządem w Genewie. Rozmowy dotyczą ustalenia warunków zakończenia blisko pięcioletniej wojny domowej w tym kraju. Delegacja opozycji ma dotrzeć do Szwajcarii jeszcze w sobotę wieczorem.

Przedstawiciel HNC poinformował, że delegacja opozycji do Szwajcarii będzie liczyć "od 30 do 35 osób". Negocjatorami będzie 15 członków HNC, z którymi do Genewy przyleci też około 20 innych członków organizacji.

W skład HNC, ugrupowania powstałego w grudniu w Rijadzie, wchodzą zarówno politycy opozycyjni, jak i ugrupowania zbrojne walczące z reżimem prezydenta Baszara el-Asada.

Gwarancje "innych stron" zdecydowały

Specjalny wysłannik ONZ do Syrii Staffan de Mistura oświadczył, że "ma dobre podstawy", aby przypuszczać, iż rokowania rozpoczną się "prawdopodobnie w niedzielę".

Wcześniej HNC odmawiał rozpoczęcia bezpośrednich rokowań z rządem, dopóki nie ustaną bombardowania celów cywilnych, siły rządowe nie zniosą blokady terenów będących pod kontrolą rebeliantów, a rosyjskie lotnictwo nie wstrzyma nalotów na cele opozycji. HNC chciał rozmawiać jedynie z de Misturą. Zmienił jednak zdanie - jak oświadczył Farrah el-Atassi, polityk opozycyjny bliski HNC - po otrzymaniu gwarancji ONZ i "innych stron".

Stany Zjednoczone i Arabia Saudyjska wyraziły w piątek wieczorem zadowolenie z decyzji HNC. Oba kraje wskazały na konieczność przestrzegania przez wszystkie strony konfliktu rezolucji nr 2254 Rady Bezpieczeństwa ONZ, która wzywa m. in. do zaprzestania bombardowań celów cywilnych i zapewnienia dostępu do rejonów walk.

Pierwszy raz od ponad roku

To pierwsza taka inicjatywa od 2014 roku, gdy załamały się poprzednie dwie rundy negocjacji. Plan specjalnego wysłannika ONZ do Syrii Staffana de Mistury przewiduje, że na początku będzie on prowadził rozmowy osobno ze stronami konfliktu, by w ten sposób przygotować grunt pod bezpośrednie negocjacje.

De Mistura spotkał się w piątek z syryjską delegacją rządową, na której czele stoi ambasador Syrii przy ONZ Baszar Dżaafari. Rzecznik ONZ powiedział, że przewidziane są też jego spotkania z innymi delegatami, w tym z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego.

HNC krytykowane jest za włączenie w swoje szeregi islamistycznej organizacji Dżaisz al-Islam, która kontroluje rozległe tereny wokół Damaszku, a przez rząd syryjski i jego sojuszniczkę Rosję jest uważana za ugrupowanie terrorystyczne.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w piątek, że umiarkowanej syryjskiej opozycji trudno będzie uczestniczyć w rozmowach pokojowych, dopóki rosyjskie lotnictwo atakuje w Syrii jej bojowników. Z kolei rosyjskie MSZ oświadczyło, że nie do przyjęcia jest udział w genewskich rozmowach islamistycznych ugrupowań Dżaisz al-Islam i Ahrar al-Szam.

Szacuje się, że w konflikcie zbrojnym w Syrii zginęło dotychczas ponad 250 tys. ludzi. Miliony musiały opuścić swe domy, a setki tysięcy uciekły do Europy.

[object Object]
Wielu Syryjczyków wymaga pilnej pomocy humanitarnejReuters
wideo 2/22

Autor: adso,mk\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: