TVN24 | Świat

Dlaczego papież musiał przejść operację? Jak zapobiegać tej chorobie, co jest jej przyczyną?

TVN24 | Świat

Autor:
gf\mtom
Źródło:
Reuters

Papież Franciszek wyszedł ze szpitala po 10 dniach od operacji jelita grubego. Celem zabiegu było usunięcie kawałka jelita w związku z chorobą zwaną ciężkim zwężeniem uchyłka okrężnicy. Co to za choroba? Jak się przed nią ustrzec?

Wielu ludzi wraz z procesem starzenia zmaga się z powstawaniem tzw. uchyłków, czyli małych, workowatych uwypukleń na ścianach jelita cienkiego lub grubego. W przypadku papieża Franciszka konieczna była operacja, bo workowate uwypuklenia powstałe na powłoce mięśniowej jelita doprowadziły do jego zwężenia. Choroba uchyłkowa może powodować ból, zapalenie i trudności podczas wypróżniania.

Przyczyny

Franciszek ma 84 lata, a wiek jest jednym z głównych czynników powstawania uchyłków. Wraz z wiekiem ściany jelita grubego stają się słabsze i ciśnienie wytwarzane podczas wydalania twardego stolca może prowadzić do tworzenia się uchyłków. Zdaniem lekarzy u niektórych osób dodatkowym czynnikiem może być palenie, otyłość oraz długotrwałe zażywanie leków przeciwbólowych, takich jak ibuprofen i aspiryna. Brytyjska służba ochrony zdrowia National Health Service informuje, że najprawdopodobniej wiek, dieta, styl życia i geny są istotnymi czynnikami chorobotwórczymi, jednakże nie zostało to w stu procentach potwierdzone.

Według naukowców z amerykańskiej kliniki w Cleveland, na których badania powołuje się agencja Reutera, 50 procent osób powyżej 60. roku życia jest narażonych na powstawanie uchyłków, często bezobjawowe. Jednakże wiele osób cierpi z powodu ich zapalenia, któremu towarzyszą ból, nudności i gorączka. U niektórych osób dochodzi do stenozy, czyli zwężenia okrężnicy, która to, tak jak w przypadku papieża, może wymagać interwencji chirurga.

Leczenie

Jak informuje amerykański Instytut Cukrzycy, Chorób Układu Pokarmowego i Nerek (National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases), w przypadkach łagodnego zapalenia uchyłków niektórym pacjentom podaje się antybiotyki i zaleca przejście na dietę bogatą w błonnik.

W cięższych przypadkach, takich jak stenoza, z którą zmagał się Franciszek, lekarze mogą podjąć decyzję o usunięci chorego fragmentu jelita i złączeniu zdrowych części.

Rehabilitacja

Jak podają amerykańscy naukowcy, zazwyczaj po operacji jelito przestaje pracować na kilka dni. W niektórych przypadkach lekarze nie są w stanie połączyć zdrowych części jelita od razu. Wówczas chirurdzy stosują tymczasową kolostomię, a zdrowe części jelita łączą podczas drugiego zabiegu. W oświadczeniu na temat operacji Franciszka Watykan nie wspomniał o kolostomii.

Pacjenci zazwyczaj wracają po operacji do domu po 10 dniach od operacji. Jednak według zaleceń choćby australijskiej służby zdrowia powrót do pełni zdrowia może trwać nawet trzy miesiące. W lipcu papież zazwyczaj zawiesza większość publicznych obowiązków, co daje mu blisko miesiąc pełnego odpoczynku, a sierpień w Watykanie to także raczej spokojniejszy czas.

Zapobieganie

Do choroby uchyłkowej może doprowadzić długotrwała dieta niskobłonnikowa. Innym czynnikiem jest brak ruchu, ale objawy mogą także występować u osób aktywnych fizycznie.

Jedzenie potraw bogatych w błonnik oraz picie odpowiedniej ilości płynów może mieć istotny wpływ na zapobieganie nawrotom choroby, ale ponowne jej objawy występowały u aż 60-70 procent osób.

Autor:gf\mtom

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock