Operacja Eureka przeciwko włoskiej mafii. W kilku krajach aresztowano łącznie ponad 100 osób

Źródło:
PAP, Reuters

Włoska policja poinformowała, że w kilku europejskich krajach zatrzymano ponad 100 osób podejrzanych o współpracę z mafią 'Ndrangheta. Środowe naloty i aresztowania były częścią operacji Eureka - jednego z największych dochodzeń przeciwko przestępczości zorganizowanej.

'Ndrangheta jest jedną z najpotężniejszych organizacji mafijnych na świecie, zajmuje się handlem narkotykami, bronią, praniem brudnych pieniędzy i od dawna działa poza granicami Włoch. Organizacja - jak pisze dziennik "Bild" - ma "solidne przyczółki".

Włoska policja poinformowała, że w środę aresztowano w sumie 108 osób: większość podejrzanych ujęto we Włoszech, ale również w Niemczech, Belgii, Francji, Portugalii, Rumunii i Hiszpanii. W środę rano na terenie Niemiec policja dokonała wielu przeszukań i aresztowań w Nadrenii Północnej-Westfalii, Bawarii, Nadrenii-Palatynacie. W akcji uczestniczyło ponad tysiąc funkcjonariuszy.

Operacja Eureka

Środowe naloty i aresztowania były częścią operacji Eureka - jednego z największych dochodzeń przeciwko przestępczości zorganizowanej w ostatnim czasie. Służby z Niemiec, Belgii i Włoch zajmują się tą sprawą już od trzech lat.

Śledczy z Belgii i Włoch byli w stanie prześledzić przewóz i handel prawie 25 ton kokainy między październikiem 2019 a styczniem 2022, ponadto odkryli przepływy pieniężne w wysokości ponad 22 milionów euro z Kalabrii do Belgii, Holandii i Ameryki Południowej - podał "Bild".

Dochodzenie jest prowadzone przez wspólny zespół śledczych z udziałem Europolu i Eurojustu, a także służb bezpieczeństwa z Belgii, Francji, Włoch, Portugalii i Hiszpanii. Sąd we włoskim Reggio di Calabria wydał ponad 100 nakazów aresztowania na wniosek prokuratora ds. walki z mafią.

Włoscy funkcjonariusze biorący udział w operacji EurekaReuters

W Bawarii policja kryminalna prowadzi śledztwo w sprawie kobiety i siedmiu mężczyzn (w wieku 25-48 lat). W środę 130 funkcjonariuszy przeszukało dziesięć mieszkań i lokali użytkowych, wobec czterech podejrzanych zastosowano unijne nakazy aresztowania. Jak potwierdził rzecznik policji, zabezpieczono "kilogramy marihuany, nośniki danych oraz dokumenty, które są badane przez śledczych".

Śledczy z Bawarii mają na swoim koncie kluczowe odkrycie dla śledztwa - to tutaj zidentyfikowano telefon komórkowy, należący do jednego z najważniejszych podejrzanych w operacji Eureka. Działająca w Monachium grupa uczestniczyła najprawdopodobniej we współfinansowaniu handlu kokainą, wsparciu logistycznym przestępstw oraz praniu pieniędzy.

W Nadrenii Północnej-Westfalii blisko 500 funkcjonariuszy służb, w tym grupa do zadań specjalnych, przeszukało 51 miejsc, wykonując 15 nakazów aresztowania. Także ponad 500 funkcjonariuszy policji z Nadrenii-Palatynatu dokonało 10 aresztowań i 50 przeszukań - przy wsparciu federalnych jednostek specjalnych i oddziałów z innych krajów związkowych.

Jedna z najpotężniejszych mafii na świecie

Eksperci szacują obroty kalabryjskiej 'Ndrangheta na ponad 100 miliardów euro. W Kalabrii jest około 160 klanów, które liczą blisko 6 tysięcy członków.

'Ndrangheta ma również solidne przyczółki w Niemczech - członkowie organizacji są odpowiedzialni za mafijne morderstwa w Duisburgu, gdzie w 2007 roku przed pizzerią zastrzelono sześć osób.

Włoscy przestępcy nigdy nie mówią o sobie "mafiozi"Na Sycylii zamiast "mafia" powiedzą "Cosa Nostra" ("Nasza rzecz"), Camorra to inaczej "Il sistema" ("System"), a 'Ndrangheta: "l'Onorata Società" ("Honorowe Społeczeństwo")TVN24, PAP

Autorka/Autor:ads//now

Źródło: PAP, Reuters