ONZ przypomina Indonezji: kara śmierci tylko za najcięższe przestępstwa


Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun wyraził "głębokie ubolewanie" z powodu przeprowadzonej w środę w Indonezji egzekucji ośmiu przemytników narkotyków, w tym siedmiu obcokrajowców, mimo ponawianych apeli ich rządów o darowanie im życia. Urząd Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (UNHCR) przypomniał w środę Indonezji, że prawo międzynarodowe nie pozwala na stosowanie kary śmierci w przypadku przestępstw nie zaliczanych do najcięższych, zwłaszcza takich, których intencją nie było zabójstwo.

Ban Ki Mun "wyraża głębokie ubolewanie z powodu egzekucji przeprowadzonych w Indonezji 29 kwietnia mimo licznych apeli w kraju i za granicą o okazanie łaski" - powiedział rzecznik ONZ Farhan Haq.

Szef ONZ ponownie nalega

Szef ONZ "ponownie nalega na rząd (Indonezji), by korzystając ze swej władzy, zamienił wszystkie wyroki śmierci na mniejszy wymiar kary" - dodał.

"Prawo międzynarodowe nie pozwala na stosowanie kary śmierci w przypadku przestępstw nie zaliczanych do najcięższych, zwłaszcza takich, których intencją nie było zabójstwo" - przypomniał tymczasem Urząd Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka po egzekucji ośmiu osób.

Walka z handlem narkotykami

Indonezyjski prokurator generalny Muhammad Prasetyo oświadczył, że wykonanie egzekucji było nieodzowne jako środek walki z handlem narkotykami i jako forma ostrzeżenia przyszłych przestępców.

- Zgodnie z prawem międzynarodowym, jeśli już ma być zastosowana kara śmierci, to można się do niej uciec jedynie w przypadku najcięższych przestępstw, zwłaszcza gdy dokonanie zabójstwa jest intencją przestępcy. Tymczasem przestępstwa związane z handlem narkotykami nie zaliczają się do kategorii ciężkich przestępstw - oświadczył Rupert Colville, rzecznik biura UNHCR.

Odrzucone prośby

Osiem osób skazanych za handel narkotykami w Indonezji, w tym czterej obywatele Nigerii, dwaj Australijczycy, Brazylijczyk i obywatel Indonezji, zostało rozstrzelanych przez pluton egzekucyjny w nocy z wtorku na środę.

Władze w Dżakarcie wcześniej odrzuciły prośby społeczności międzynarodowej o ułaskawienie. Według ONZ przestępstwa popełnione przez dziewięcioro skazanych nie były tak poważne, by uzasadniały najwyższy wymiar kary.

Odroczona kara

Wśród rozstrzelanych we wtorek na wyspie Nusakambangan wraz z trzema Nigeryjczykami, Ghańczykiem oraz Indonezyjczykiem byli Brazylijczyk Rodrigo Gularte i Australijczycy Andrew Chan i Myuran Sukumaran.

Egzekucję Filipinki Mary Jane Veloso odroczono w ostatniej chwili po tym, gdy kobieta, która jak się wydaje, wysłała ją do Indonezji z paczką zawierającą 2,6 kg heroiny, oddała się w ręce filipińskiej policji.

Indonezja prosi o akt łaski

Australia, Brazylia i Filipiny do ostatniej chwili prosiły o ułaskawienie swych obywateli. Dwa pierwsze z tych państw zastosowały represje dyplomatyczne wobec Indonezji.

- Indonezja występuje z prośbą o akt łaski w stosunku do jej obywateli, kiedy stają w obliczu wyroku śmierci wydawanego w innych krajach, trudno wiec zrozumieć, dlaczego zdecydowanie odrzuca tego rodzaju prośby w sprawach osób, które na jej terytorium popełniają znacznie lżejsze przestępstwa - dodał Colville, wyrażając najgłębszy żal z powodu stracenia tylu osób.

Autor: asz//gak / Źródło: PAP