ONZ dostarczy pomoc z Iranu do Jemenu. Przez saudyjską blokadę


ONZ przekaże irańską pomoc dla Jemenu, gdy tylko statek z nią przybędzie do Dżibuti - poinformowała wyspecjalizowana agencja ONZ, Światowy Program Żywnościowy. Wysłanie irańskiego statku z pomocą groziło eskalacją konfliktu z Arabią Saudyjską.

Wcześniej Iran zgodził się na międzynarodową inspekcję swojego statku, zapobiegając w ten sposób możliwej wymuszonej kontroli przez siły Arabii Saudyjskiej. Rijad uzasadnia swoje kontrole, dokonywane przed wejściem do jemeńskich portów, chęcią uniemożliwienia dozbrajania szyickich rebeliantów Huti w tym kraju.

Napięta sytuacja w regionie

Wysłanie przez Teheran statku z pomocą humanitarną do Jemenu groziło eskalacją napięcia pomiędzy Iranem i Arabią Saudyjską. Międzynarodowa, sunnicka koalicja pod przywództwem Saudów od dwóch miesięcy dokonuje ataków lotniczych na bojowników Huti. Rijad oskarża Iran o uzbrajanie rebeliantów, czemu ten jednak konsekwentnie zaprzecza.

Jak dowiedział się Reuters, irański statek zmienił już kurs z planowanego wcześniej portu Hodaida w Jemenie i kieruje się w kierunku Dżibuti, dokąd dotrze prawdopodobnie w sobotę. Wówczas ładunek zostanie przeniesiony na inne statki, którymi ma dopłynąć do Jemenu.

Irański ładunek ma zawierać ryż, mąkę, konserwy rybne, lekarstwa, wodę, namioty i koce.

Autor: mm//rzw / Źródło: Reuters

Tagi:
Raporty: