Dwóch lekarzy zmarło, jeden odszedł. Do tego szpitala trafił Nawalny

Autor:
tas\mtom
Źródło:
Echo Moskwy, Radio Swoboda, tvn24.pl

Zmarł kolejny lekarz ze szpitala w Omsku, gdzie po próbie otrucia leczył się opozycjonista Aleksiej Nawalny - przekazały rosyjskie media. 63-letni Rustam Agiszew był szefem oddziału traumatologii i ortopedii. Powodem śmierci był zawał - podało Radio Swoboda.

Media w Rosji powołują się na komunikat szpitala, w którym podano, że Rustam Agiszew pracował w tym miejscu przez 30 lat. Szef zakładu Jewgienij Osipow nazwał jego odejście "nieodwracalną stratą dla całego środowiska medycznego".

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

To nie pierwsza przedwczesna śmierć lekarza w szpitalu numer 1 w syberyjskim Omsku, dokąd w sierpniu zeszłego roku, po próbie otrucia, trafił opozycjonista Aleksiej Nawalny. Na początku lutego zakład poinformował o śmierci 55-letniego Siergieja Maksimyszyna, zastępcy lekarza naczelnego szpitala i szefa oddziału anestezjologii i intensywnej terapii. Przyczyną zgonu - jak wówczas podano - był atak serca. 

- On wiedział więcej niż ktokolwiek inny o stanie Aleksieja, dlatego nie można wykluczyć, że nie zmarł naturalną śmiercią. Z drugiej strony – system ochrony zdrowia w Rosji jest niezadowalający, dlatego lekarze w jego wieku mogą przedwcześnie umierać - mówił o Maksimyszynie współpracownik Nawalnego Leonid Wołkow.

Rezygnacja Kaliniczenki

W październiku ubiegłego roku z pracy w szpitalu zrezygnował inny zastępca naczelnego lekarza Anatolij Kaliniczenko. W rozmowach z dziennikarzami twierdził, że przejście do nowego miejsca pracy, prywatnej kliniki, wynika z tego, że "bardziej kocha chirurgię niż administrację".

Kiedy Nawalny trafił do szpitala w Omsku, Kaliniczenko odpowiadał za opiekę medyczną opozycjonisty, komunikację z lekarzami z Niemiec, a pierwszego dnia hospitalizacji Nawalnego - także za relacje z mediami. Później zajął się tym szef szpitala i członek rządzącej Jednej Rosji Aleksandr Murachowski. To on powiedział dziennikarzom, że przyczyną ciężkiego stanu Nawalnego są "zaburzenia metaboliczne". Murachowski sprzeciwiał się także przetransportowaniu opozycjonisty na leczenie do Berlina.

Później Murachowski został szefem regionalnego Ministerstwa Zdrowia w obwodzie omskim.

Stracił przytomność na pokładzie samolotu

Nawalny trafił do szpitala w Omsku 20 sierpnia zeszłego roku, gdzie awaryjnie wylądował samolot lecący z Tomska do Moskwy. Opozycjonista poczuł się źle na pokładzie maszyny, stracił przytomność. W szpitalu w Omsku został podłączony pod respirator i wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznej. 22 sierpnia, na żądanie rodziny, krytyk Kremla został przetransportowany do Berlina.

Organizacja do spraw Zakazu Broni Chemicznej potwierdziła we wrześniu, że Nawalnego próbowano otruć za pomocą bojowego środka porażającego układ nerwowy – nowiczoka.

Lekarze w Omsku utrzymywali, że "nie znaleźli trucizny w jego organizmie". - Otrzymaliśmy ostateczną odpowiedź z dwóch laboratoriów, że nie zidentyfikowano żadnych chemicznych i toksykologicznych substancji, które mogłyby zostać uznane za trucizny lub produkty działania trucizn - mówił po przetransportowaniu Nawalnego do Berlina Anatolij Kalininczenko, który pracuje obecnie w innym miejscu.

Autor:tas\mtom

Źródło: Echo Moskwy, Radio Swoboda, tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP