Ołena Zełenska: jeśli świat zmęczy się pomaganiem Ukrainie, zostawi nas na śmierć

Źródło:
PAP

Bardzo nas boli, gdy widzimy oznaki, że ta wielka chęć pomocy Ukrainie może osłabnąć – powiedział pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska w wywiadzie udzielonym brytyjskiej stacji BBC. Ostrzegła, że jeśli świat zmęczy się pomaganiem Ukraińcom, "po prostu zostawi nas na śmierć".

Do rozmowy Zełenskiej z BBC doszło po tym, jak amerykański Senat zablokował kluczowy pakiet pomocy dla Kijowa.

Projekt ustawy zawierającej 61 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy nie uzyskał w środę wystarczającej większości w Senacie, by był dalej procedowany. Przeciwko zagłosowali wszyscy republikanie z powodu nieuwzględnienia w pakiecie daleko idących zaostrzeń w polityce imigracyjnej.

- Naprawdę potrzebujemy tej pomocy. Mówiąc wprost – nie możemy się zmęczyć tą sytuacją, bo jeśli to zrobimy, umrzemy. A jeśli zmęczy się świat, to po prostu zostawi nas na śmierć – powiedziała Ołena Zełenska. - Bardzo nas boli, gdy widzimy oznaki, że ta wielka chęć pomocy może osłabnąć – dodała.

Wywiad z Ołeną Zełenską zostanie wyemitowany w całości w niedzielę. .

Ołena ZełenskaAnna Moneymaker/Getty Images

"Prezent" dla Putina

BBC przytacza wypowiedź prezydenta USA, że brak decyzji w sprawie pomocy dla Ukrainy będzie "prezentem" dla Władimira Putina i jego ostrzeżenie, że "historia surowo osądzi tych, którzy odwrócili się plecami do sprawy wolności".

Brytyjski minister spraw zagranicznych David Cameron apelował w minionym tygodniu podczas wizyty w Waszyngtonie o kontynuowanie amerykańskiej pomocy, kluczowego elementu zachodniego wsparcia dla broniącej się przed rosyjską inwazją Ukrainy.

- Nie martwię się o siłę, jedność i odwagę narodu ukraińskiego (...) Martwię się, że nie zrobimy tego, co powinniśmy – przekonywał szef brytyjskiej dyplomacji, cytowany przez agencję Reutera. "Musimy zapewnić im (Ukraińcom) broń, wsparcie gospodarcze, wsparcie moralne i dyplomatyczne, ale przede wszystkim wsparcie militarne, które może zmienić sytuację – wskazał. Jak dodał, w przeciwnym wypadku, uśmiechać się będą "tylko dwie osoby – Władimir Putin i Xi Jinping".

Autorka/Autor:momo//mrz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Anna Moneymaker/Getty Images