"Ogromny potencjał współpracy z Rosją"


- Mamy nową okazję szukania współpracy z Rosją w sprawie obrony antyrakietowej i powinniśmy z niej skorzystać. Jej pozytywny potencjał jest ogromny, może to zmienić układ geopolityczny - oświadczył na dorocznej konferencji nt. obrony antyrakietowej w Waszyngtonie przewodniczący senackiej Komisji Sił Zbrojnych USA Carl Levin.

Podczas przemówienia senator nawiązał do projektu rozmieszczenia w Polsce i Czechach elementów tarczy antyrakietowej, przeciw którym Rosja od kilku lat ostro protestuje. Moskwa twierdzi, że czuje się nimi zagrożona, chociaż 10 planowanych amerykańskich rakiet przechwytujących w Polsce ma bronić Europy - jak podkreśla Waszyngton - tylko przed rakietami z Iranu i nie może być przeciwwagą dla kilku tysięcy rosyjskich rakiet nuklearnych dalekiego zasięgu.

Rosja też chce sojuszu?

Levin zaznaczył, że także Rosja chce zapobiec uzbrojeniu się Iranu w broń nuklearną. Powołał się przy tym na wypowiedź byłego prezydenta Rosji Michaiła Gorbaczowa, który był w zeszłym tygodniu w USA. Podczas wizyty miał powiedzieć amerykańskim senatorom, że wyposażony w broń nuklearną Iran będzie jeszcze większym zagrożeniem dla Rosji niż dla USA. Gorbaczow spotkał się także - jak poinformował w Moskwie jego rzecznik - z prezydentem Obamą i wiceprezydentem Joe Bidenem.

Czy Stany chcą układu bardziej od Rosji?

W lutym prezydent USA Barack Obama wysłał list do rosyjskiego prezydenta Dmitrija Miedwiediewa, w którym napisał, że jeżeli udałoby się skłonić Iran do rezygnacji z programu zbrojeń nuklearnych i rakiet dalekiego zasięgu, zniknie potrzeba amerykańskiej obrony antyrakietowej w Europie. Zinterpretowano to jako dyplomatyczną ofertę układu, w którym USA zrezygnowałyby z tarczy w Polsce i Czechach w zamian za pomoc Rosji w powstrzymaniu nuklearnych ambicji Iranu.

Źródło: PAP