Świat

Oddają hołd bohaterom Normandii. 89-latek skoczył ze spadochronem jak 70 lat wcześniej

Świat


W Normandii rozpoczęły się uroczystości upamiętniające lądowanie aliantów na francuskim wybrzeżu 6 czerwca 1944 roku. Wśród czwartkowych wydarzeń na czoło wybił się skok ze spadochronem 89-letniego brytyjskiego weterana. Jock Hutton wylądował na tym samym polu, na którym lądował 70 lat wcześniej.

Hutton jest już jednym z ostatnich weteranów swojego oddziału, 13. Batalionu Pułku Spadochronowego. Mimo podeszłego wieku Hutton zdecydował się na skok. Wylądował w Ranville - tam, gdzie podczas D-Day.

Uroczystości w czwartek odbywały się też na Moście Pegaza w Benouville. Wieniec złożył tam książę Karol, upamiętniając Brytyjczyków, którzy zginęli zdobywając przeprawę tuż po północy w nocy z 5 na 6 czerwca.

Główne obchody w piątek

Czwartkowe uroczystości to zaledwie wstęp do głównych zaplanowanych na piątek. Główne międzynarodowe uroczystości odbędą się o godz. 14.30 na plaży Sword w Ouistreham. W spektaklu przypominającym o wydarzeniach sprzed 70 lat weźmie udział 650 statystów oraz 500 muzyków wojskowych. Hołd poległym i żyjącym uczestnikom operacji "Overlord" oddadzą m.in. prezydenci: Francji Francois Hollande, Rosji Władimir Putin, USA Barack Obama, Polski Bronisław Komorowski, kanclerz Niemiec Angela Merkel czy brytyjska królowa Elżbieta II. Oprócz nich w uroczystościach w Normandii uczestniczyć będą przywódcy: Australii, Belgii, Czech, Danii, Grecji, Holandii, Kanady, Luksemburga, Norwegii, Nowej Zelandii, Słowacji i Włoch. Hollande zaprosił też nowo wybranego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę.

Lądowanie w Normandii

Rankiem 6 czerwca 1944 r. ok. 130 tys. żołnierzy wojsk sprzymierzonych wylądowało w Normandii. Pod koniec lipca 1944 r. aliantów było tam już 1,5 miliona. Straty po obu stronach przekroczyły 250 tys. zabitych i zaginionych. Dziesiątki tysięcy ofiar walk spoczywają na 26 cmentarzach wojskowych - amerykańskich, brytyjskich, niemieckich, kanadyjskich i polskich.

Autor: mtom\kwoj / Źródło: BBC, PAP

Tagi:
Raporty: