Odbędzie się posiedzenie Komisji NATO-Ukraina. "Kierownictwo Sojuszu ma dość polityki Orbana"

Autor:
ks
/ prpb
Źródło:
PAP
Zełenski w Radzie Europejskiej, brawa od innych przywódców. Nie klaskał Viktor Orban
Zełenski w Radzie Europejskiej, brawa od innych przywódców. Nie klaskał Viktor OrbanEBS, TVN24
wideo 2/3
EBS, TVN24Zełenski w Radzie Europejskiej, brawa od innych przywódców. Nie klaskał Viktor Orban

Atilla Mesterhazy, węgierski socjalistyczny polityk i były przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO ocenił, że decyzja o zwołaniu Komisji NATO-Ukraina wbrew stanowisku rządu w Budapeszcie pokazuje, że kierownictwo Sojuszu ma dość polityki Viktora Orbana - podał dziennik "Nepszava".

Mesterhazy przypomniał, że rząd Orbana uzależnił poparcie dla integracji Ukrainy z NATO od sytuacji mniejszości węgierskiej w tym państwie. Choć samo upominanie się o prawa mniejszości jest według niego ważne, to wiązanie tego z kwestią bezpieczeństwa państwa będącego w stanie wojny nie powinno mieć miejsca.

Budynek parlamentu w Budapeszcie Shutterstock

Mimo sprzeciwu Węgier odbędzie się posiedzenie Komisji NATO-Ukraina

We wtorek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował ministra spraw zagranicznych Węgier Petera Szijjarto o zwołaniu 4 kwietnia posiedzenia Komisji NATO-Ukraina na szczeblu ministerialnym, pomimo węgierskiego sprzeciwu.

- Zwołanie posiedzenia Komisji NATO-Ukraina na szczeblu ministerialnym wbrew krytycznemu stanowisku Węgier narusza jedność Sojuszu - powiedział Szijjarto.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Turcja i Węgry przystąpią do ratyfikacji wniosku Finlandii o dołączenie do NATO. Bez Szwecji

W ostatnich latach rząd w Budapeszcie stale blokował zwołanie Komisji NATO-Ukraina na szczeblu ministerialnym, domagając się poszanowania praw 150-tysięcznej mniejszości węgierskiej żyjącej na ukraińskim Zakarpaciu.

Węgry wciąż nie ratyfikowały przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO. Głosowanie w sprawie Finlandii ma odbyć się w parlamencie pod koniec marca. Nie jest natomiast znany termin głosowania nad wnioskiem szwedzkim.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ks / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości