Świat

OBWE: ukraińskie wybory zgodne ze standardami demokratycznymi

Świat

OBWE: ukraińskie wybory zgodne ze standardami demokratycznymi
tvn24Wybory do parlamentu wygrały Blok prezydenta Poroszenki i Front Ludowy Arsenija Jaceniuka

Niedzielne wybory parlamentarne na Ukrainie odbyły się w większości zgodnie z normami demokratycznymi - oceniła w poniedziałek Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). - Wybory stanowiły ważny krok w dążeniu Ukrainy do wzmacniania demokratycznych wyborów zgodnie z jej międzynarodowymi zobowiązaniami - oświadczył Kent Harstedt z OBWE.

- Było wiele pozytywnych elementów tego procesu, takich jak bezstronna i skuteczna Centralna Komisja Wyborcza - dodał tłumacząc, że wybory, w których startowało wiele partii politycznych "dały głosującym prawdziwy wybór i pokazały ogólne poszanowanie podstawowych wolności.

Głosowanie i liczenie głosów przejrzyste

Jak ocenił, głosowanie i liczenie głosów było transparentne, a kampania wyborcza - oparta na rywalizacji i widoczna, chociaż odnotowano "pojedyncze przypadki zastraszania i grożenia" kandydatom oraz pracownikom komisji oraz niszczenia materiałów kampanijnych.

Według przedstawiciela OBWE środowisko mediów było różnorodne, ale w przypadku niektórych mediów zaobserwowano brak niezależności politycznej i biznesowej.

Inna obserwatorka Dorist Barnett ze Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE powiedziała, że podczas wyborów odnotowano pewne nieprawidłowości, ale generalnie lokale wyborcze funkcjonowały dobrze. Były trudności w przeprowadzeniu wyborów, w tym pewne obszary, w których nie głosowano, ale to ich nie unieważnia - zaznaczyła.

Pięć milionów ludzi pozbawionych głosu

Z wyborów wykluczonych było około pięciu z 36 milionów uprawnionych do głosowania; chodzi o osoby żyjące na Krymie, który w marcu został anektowany przez Rosję, a także na obszarach kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy.

Jak poinformował Kent Harstedt, z ramienia OBWE wybory na Ukrainie obserwowało ponad 900 osób z 43 państw.

W wyborach zwyciężyły ugrupowania prozachodnie. Po podliczeniu przez CKW w Kijowie ponad 45 proc. protokołów z komisji wyborczych Front Ludowy Arsenija Jaceniuka ma 21,6 proc. głosów i utrzymuje niewielką przewagę nad Blokiem Petra Poroszenki z poparciem wynoszącym 21,47 proc.

[object Object]
OBWE: ukraińskie wybory zgodne ze standardami demokratycznymitvn24
wideo 2/13

Autor: adso/ja / Źródło: PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości