OBWE: Gotowi na wymianę jeńców w Donbasie. Chcą zdążyć przed świętami

[object Object]
Uzbrojeni bojownicy w centrum Ługańska, 22 listopadaENEX
wideo 2/24

Strony konfliktu w Donbasie są gotowe przeprowadzić wymianę jeńców do końca 2017 roku – poinformował w środę wieczorem specjalny przedstawiciel Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w grupie kontaktowej do spraw uregulowania konfliktu na wschodzie Ukrainy Martin Sajdik.

Sajdik rozmawiał z dziennikarzami po zakończeniu kolejnego spotkania trójstronnej grupy kontaktowej w białoruskiej stolicy.

Przedstawiciel OBWE powiedział, że podgrupa zajmująca się kwestiami humanitarnymi skoncentrowała się w środę na kwestiach przygotowania do wymiany osób przetrzymywanych po obu stronach konfliktu.

- Grupa kontaktowa oraz przedstawiciele niektórych rejonów obwodów donieckiego i ługańskiego potwierdzili gotowość stron do przeprowadzenia wymiany na podstawie już zatwierdzonych list, a także uzgodnienia możliwie najszybciej procedury i daty wymiany – mówił cytowany przez agencję BiełTA Sajdik.

Wyjaśnił, że strony chciałyby, by do wymiany doszło przed Nowym Rokiem i Bożym Narodzeniem (obchodzonym przez prawosławnych 7 stycznia). Dyplomata nie sprecyzował jednak, ile osób mogłoby zostać objętych wymianą po obu stronach.

Rozmowy z separatystami

Trójstronna grupa kontaktowa ds. uregulowania sytuacji na południowym wschodzie Ukrainy, regularnie spotykająca się w białoruskiej stolicy, składa się z przedstawicieli Ukrainy, Rosji i OBWE. Dodatkowo w jej spotkaniach uczestniczą przedstawiciele separatystów kontrolujących niektóre powiaty obwodów donieckiego i ługańskiego.

Kolejne spotkanie grupy kontaktowej odbędzie się w Mińsku 5 grudnia.

Autor: mm\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości