TVN24 | Świat

USA uruchamiają nowy program śledzenia zbrodni wojennych w Ukrainie

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Departament Stanu USA uruchamia Obserwatorium Konfliktu – program, który ma za zadanie śledzenie zbrodni wojennych i aktów przemocy popełnianych przez rosyjskie wojska w Ukrainie.

W ramach programu zbierany będzie materiał dowodowy, ponadto weryfikowane będą i rozpowszechniane informacje na temat zbrodni Rosjan w Ukrainie - głosi komunikat Departamentu Stanu.

W środę ambasador USA ds. światowego wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych Beth Van Schaack poinformowała, że Stany Zjednoczone są gotowe "pomagać sądom krajowym na całym świecie w przypadku, gdyby przeprowadzały dochodzenia w sprawie rosyjskich zbrodni".

Będą też wspierać postępowania przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości i Europejskim Trybunałem Praw Człowieka - zadeklarowała Van Schaack.

Ukraina oskarża Rosję o zbrodnie wojenne

Rząd w Kijowie oskarżył Rosję o stosowanie przemocy wobec ludności cywilnej – stwierdził, że zidentyfikowano ponad 10 tysięcy przypadków dopuszczenia się zbrodni wojennych.

Rosja zaprzecza, jakoby celowała w ludność cywilną i – nie przedstawiając na to dowodów – twierdzi, że przykłady okrutnych zbrodni zostały zainscenizowane.

Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price powiedział z kolei, że USA są zaangażowane w różne mechanizmy gromadzenia i dokumentowania dowodów potencjalnych zbrodni wojennych.

Ale nowy program – jak powiedział Ned Price dziennikarzom – udostępni ustalenia opinii publicznej i władzom w obszarach podlegających odpowiedniej jurysdykcji, w tym w Ukrainie i być może w USA, "aby prokuratorzy mogli prowadzić sprawy karne na podstawie opublikowanych materiałów".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości